Pelkäätkö, Jumalaan uskova, että Jumala lakkaa olemasta, jos et enää usko häneen?
Kommentit (6)
En koska aina voin alkaa uskomaan johonkin niistä sadoista muista Jumalista mitä on ollut kautta historian. Valinnanvaraa riittää:)
Typerä kysymys. Usko on sitä, että uskooJumalan olevan olemassa. Jos ei usko Jumalan olevan, niin eihän sitä silloin sitä ole sille ihmiselle.
Eri asia on sitten, minkä uskonnon tai suuntauksen mukaiseen jumalkäsitykseen uskoo tai mihin uskon perustaa.
On lopultakin sivuseikka, mihin uskoo. Tärkeämpää on mitä siitä uskoo, ja miten sitä uskoa elämässään toteuttaa.
Näinhän tämä asia on. Jumala on olemassa vain, jos siihen uskoo. Jos lakkaa uskomasta, niin jumala lakkaa olemasta.
Vierailija kirjoitti:
Näinhän tämä asia on. Jumala on olemassa vain, jos siihen uskoo. Jos lakkaa uskomasta, niin jumala lakkaa olemasta.
Samalla logiikalla planeetta Neptunus on ollut olemassa vasta 1800 luvulta saakka. Sitä ennen sen olemassaolosta ei kukaan tiennyt mitään, eikä näin ollen kukaan uskonut siihen.
Kyllä Jumala joka on olemassa tai ei ole. Täysin riippumatta ihmisten uskomuksista ja mielipiteistä. Vaikka kaikki olisi täysin vakuuttuneita Jumalan olemassaolosta on mahdollista silti Jumalan olla olematta olemassa. Ja sama toisinpäin.
Uskominen ei tarkoita, että vakuuttelee jatkuvasti itselleen, että "kyllä se nyt ihan varmasti on olemassa."