Pasha ohjetta kenelläkään?
Kommentit (4)
Toiset tekee lämmitetyn, on eri makuista, meillä aina ollut kylmä.
5dl kermavaahtoa vatkattuna
2 kananmunankeltuaista
1l maitorahkaa
200g voita sulatettuna
sokeria tai canderellia maun mukaan
manteli tai pähkinärouhetta pieni pussi
rusinoita jos haluaa (värjää ikävästi)
silputtuja koristekirsikoita ja sukaatteja jos haluaa
koko hoito sekaisin ja valumaan
sitten vastaanotat kiitoksia pääsiäispöydässä, miten olet niin nähnyt vaivaa ja tehnyt pashan itse =)))
Lehdestä luin pashan tyyppisen jälkiruoan eli valutetun rahkan.
Sekoita rahkaan rusinoita ja mantelilastuja, sokeria ja sen jälkeen vaahdotettu kerma (kuin tekisi jälkiruokarahkaa siis mutta ei esim. marjoja). Valuta yön yli vaikka harsolla tai suodatinpaperilla vuoratussa kahvinsuodattimessa jos sinulla ei ole pashamuottia.
Sisar Varvaran pasha
150 g voita
2 dl sokeria
2 tl vaniljasokeria
4 keltuaista
3 prk (à 250 g) g rahkaa
2 dl kuohukermaa
4 valkuaista
100 g korintteja
1 appelsiini
1 sitruuna
Vaahdota pehmeä voi, sokeri ja vaniljasokeri. Lisää keltuaiset yksitellen voivaahtoon koko ajan vatkaten.
Sekoita rahka voivaahtoon. Vaahdota kerma erikseen, samoin valkuaiset erikseen ja sekoita rahkaseoksen kanssa varovasti nostellen. Lisää korintit ja mausta seos appelsiinin ja sitruunan kuorella sekä mehulla.
Liota puista muottia 3 tuntia vedessä. Massa kestää odottelun jääkaapissa, jollet ole muistanut liottaa muottia etukäteen.
Kastele sideharso ja vuoraa sillä muotti. Täytä muotti rahkaseoksella. Nosta kankaan reunat ylös ja aseta päälle paino. Pane pasha reunalliseen astiaan ja jätä vuorokaudeksi jääkaappiin valumaan.
ja kirjoita oikean yläkulman hakuun: pasha. Tulos Antaa vastaukseksi useamman erilaisen pashan (tavallinen, appelsiini, laihduttajan, kevyt yms.) Itse meinaan tehdä tuon sivun tavallisen pasha ohjeen mukaan tänä iltana - ensimmäistä kertaa elämässä :-) Valmistus ei ainakaan kuulostanut liian vaikealta: sekoita kaikki ainekset keskenään ja laita valumaan harsolla vuorattuun siivilään!