Uusi asunto ja saadaan taas miehen kanssa omat makuuhuoneet!
Edellinen asuntomme meni kaupaksi vähän turhan äkkiä ja jouduimme muuttamaan väliaikaisesti vuokralle ennen uuteen asuntoon pääsemistä. Jo tässä vajaassa parissa kuukaudessa olemme todenneet, että onneksi meillä on ollut ja tulee olemaan omat makuuhuoneet!
Toinen menee työviikolla aiemmin nukkumaan ja herää aiemmin ja kuorsaa, toinen on äärimmäisen huono nukkuja. Hermot menisi molemmilta jos pitäisi väkisin nukkua samassa sängyssä yöt arkena. Onko täällä muita, jotka nukkuvat puolisonsa kanssa eri huoneissa?
Kommentit (15)
Meillä nukuttu eri huoneissa jo 20 vuotta. Syynä vain se, että haluan oman huoneen.
Olisi ihanaa jos olisi omat huoneet mutta vielä ei ole siihen varaa.
Ja naidessa on kuin vieraissa kävisi.
Täällä 15 vuotta jo näin. Syynä toisen jumalaton kuorsaus ja toisen univaikeudet.
En! Ois kyllä kieltämättä ihan kiva kokeilla, ei ole tullut mieleenkään!
Ei olla nukuttu enää aikoihin samassa huoneessa. Alussa syy oli miehen kuorsaus, sittemmin vireille pistetty avioero.
Meillä myös omat makuuhuoneet. Syynä vuorotyö ja toisena syynä miehen selkäkivut. Mies tarvitsee selkäkipujensa takia kovan patjan. Itsellä taas raajat puutuu kovalla patjalla, joten tarvitsen pehmeämmän alustan.
Meillä oli aluksi monta vuotta erilliset makuuhuoneet, syynä juuri miehen kuorsaaminen ja minun herkkäunisuuteni. Mutta nyt ollaan jo muutama vuosi tultu toimeen samassa huoneessa ja samassa sängyssä. Miehen kuorsaus helpotti kun hänelle tehtiin nielurisaleikkaus ja onnistui pudottamaan painoaan kymmenisen kiloa. Ja tuntuu, että iän myötä on minunkin herkkäunisuuteni hieman laantunut.
Eipä sillä, hetkeäkään epäröimättä siirtyisin vieläkin omaan makuuhuoneeseen jos kunnon yöuni sitä vaatisi.
Mies valvoo myöhään, nukkuu levottomasti, nousee välillä yöllä ylös, välillä vähän kuorsaakin. Minä taas tarvitsen pitkät yhtenäiset yöunet ilman häiriöitä. Meillä ei olisi näin pitkää ja onnellista liittoa takana, ellei olisi tällaisia nukkumisjärjestelyjä :)
Meillä on myös omat huoneet, tarvitsemme molemmat "omaa tilaa" ja vuorokausirytmit ovat erilaiset. 17v naimisissa :)
Vierailija kirjoitti:
Miksi olette ylipäätään yhdessä?
En tiedä sinusta, mutta me ei ainakaan käydä mitään maatajärisyttäviä parisuhdekeskusteluja tai harrasteta seksiä silloin kun nukutaan.
Jos pitäisi valita hyvät yöunet (=onnellinen ja hyväntuulinen nainen=hyvä parisuhde) omassa huoneessa tai huonot yöunet samassa sängyssä, valitsisin välittömästi ensimmäisen. Tällä hetkellä nukutaan hyvin samassa sängyssä, mutta jos tilanne muuttuisi, siirryttäisiin eri huoneisiin nukkumaan.
Kyllä. Syynä juuri vuorotyö ja kuorsaaminen.