Kannattaako tehdä nelipäiväistä työviikkoa tai 6-tuntista työpäivää?
Tietääkseni myös veroprosentti pienenee silloin. Tietysti jaksamisen kannalta tämä olisi järkevää.
Kommentit (7)
No riippuu siitä haluatko maata kotona, jos mahdollisuus olisi myös tuollaisiin pikkutunteihin? Ja tietysti siitä, saisitko enemmän ansiosidonnaista ollessasi kotona, kuin palkkaa noista tunneista.
Itse teen väh. 20h/vko ja tienaan noin 300€ enemmän, mitä pelkkä peruspäivärahani olisi plus saan siihen päälle soviteltua päivärahaa noin 200€/kk.
Muista, että 6-tuntiseen päivään ei kuulu ruokatuntia eli ei mitään katkoa lounasaikaan.
Ei siitä enemmän rahaa käteen jää, mutta jaksaminen voi olla sen arvoista. Jos menee autolla työmatkat, niin kannattaa laskea myös säästö siitä, että yhden päivän ajaminen jää kokonaan pois.
Jos on vaarana jäädä työttömäksi, niin ansiosidonnaistahan se pienentää aika paljon, eli sekin kannattaa huomioida.
Vierailija kirjoitti:
Muista, että 6-tuntiseen päivään ei kuulu ruokatuntia eli ei mitään katkoa lounasaikaan.
Muut tauot kuuluu kyllä. Syödä ehtii lyhyemmässäkin ajassa.
Kannatan ehdottomasti nelipäiväistä viikkoa, JOS työmäärä pysyy nelipäiväiseen viikkoon sopivana. En silloin, jos joudut tekemään viiden päivän työt neljässä päivässä pienemmällä palkalla.
Tee neljänä päivänä 10-tuntinen päivä, saat täyden palkan ja silti on kolme vapaata. Tai kolmena päivänä 13-tuntiset päivät ja neljä päivää vapaana. Työnantajasta se kai riippuu.
Se riippuu ihan siitä kokeeko sen itselleen kannattavaksi, eikö totta? Tilannehan vaihtelee per yksilö?