Apua sain viime yönä jonkun oudon vapina kohtauksen! Voiko olla epilepsiaa?
Olen tietääkseni perusterve eli ei ole minkäänlaisia diagnooseja ainoastaan psyykkisiä mm. Lievä asperger ja ahdistuneisuushäiriö.
Nukuin kuitenkin viime yönä todella huonosti ja katkonaisesti.
Pian nukahtamisen jälkeen yöllä heräsin outoon tunteeseen muistan sen todella hatarasti mutta tunsin uneen kuinka hampaani ja leukani vapisivat oudosti ja koko naama jotenkin nyki.
Säpsähdin pelästyneenä istumaan ja pian tunne katosi, mutta koko kroppa oli ihan kauhun vallassa ja sydän hakkasi hirveää vauhtia.
Pian pulssi kuitenkin tasaantui ja olo oli taas normaali jatkoin taas nukkumista, mutta pian heräsin uudelleen samaan leuan vapinaa ja sama toistui taas, mutta olo palasi hyvin äkkiä heräämisen jälkeen normaaliksi..
Jatkoin taas nukkumista eikä enää ilmennyt mitään epänormaalia, mutta nyt kun mietin jälkikäteen niin en kyllä osaa sanoa oliko nuo vapinat unta siitä olen varma heräsin ihan oikeasti mutta en tiedä oliko tuo vapina todellista sillä se loppui lähes heti herättyäni..
Mietin vain, että pitäisikö tuollaisesta huolestua?
No ei yleensä jos nukkuessa koet jtn outoja oireita niin useimiten unta jos herätessä helpottaa. Oletko ap jotenkin poikkeuksellisen ahdistunut tai stressaantunut?