Jouluapua - hyvän mielen ketju!
Aloitettaisko tällainen versio, jossa ei kinata tai haukuta ketään :) Oletteko osallistuneet tai osallistumassa jollain tavalla tuohon jouluapuun? Jaetaan kokemuksia ja pidetään ketju kivana :) Me osallistutaan ensimmäistä kertaa. Yhdelle perheelle jouluruokaa (ihan tavallisia + suklaata) ja toiseen perheeseen kahdelle lapselle pienet lahjat (luettavaa, askartelujuttuja ja yhteinen lautapeli).
Kommentit (45)
Saisiko joskus jouluna apua se, joka koko vuoden auttaa muita? Palkka on 1200 e/kk käteen eikä yhtään yhteiskunnan apua päälle.
Hyvä mieli kun en lahjoita huijarikerjureille, jotka unohtavat mainita saavansa mm. lapsilisiä, toimeentulotukea, asumistukea, alle ja yli 16 vuotiaiden vammaistukia perheen koosta riippuen jopa useamman tonnin kuukaudessa. Päälle tietenkin matkakorvaukset ja muut kulukorvaukset. Jos niillä rahoilla ei saa arkea eikä joulua pyöritettyä, lapset huostaan ja äkkiä.
Tupakkaa on vara vetää, kosmetiikkaan laittaa reilusti euroja, on tatuoinnit ja lävistykset mutta lapsille ei pysty ostamaan tumppuja vaan härskisti kerjätään muilta avustuksia. Oksettaa.
Eiköhän pääosassa ole kuitenkin apua tarvitsevat? Mikä vaivaa ihmisiä, jotka kehuvat osallistuneensa lahjoittajana?
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän pääosassa ole kuitenkin apua tarvitsevat? Mikä vaivaa ihmisiä, jotka kehuvat osallistuneensa lahjoittajana?
Ei aloituksessa eritelty että vain apua saaneet saisivat kirjoittaa kokemuksistaan.
Onnea vaan teille kaikille lahjoittajista sontaa puhuville. Onnistutte karkottamaan vähitellen kaikki apua tarjoavat. Mulle riitti nyt!
Olkaa keskenänne pääosassa ilman lahjoittajia ihan rauhassa.
Lukekaa kiitosviestejä jouluapua-sivustolta ja miettikää hieman. https://jouluapua.fi/joulutarinat/
Jouluiloa ja joulumieltä!
Jouluapua-keräykseen en osallistu mutta autan ystäväperhettä, jolla on ollut vaikea vuosi mm. tekemällä heille jouluruokia ja antamalla perheelle muutaman lahjan.
Annan hyvän mielen joulua viemällä joulukukan ja kahvipaketin naapuruston yksinäiselle mummolle. Hänellä ei ole tietokonetta eikä iphonea, jolla kirjoittelisi nettiin.
Mä annan jouluapua eläinsuojeluyhdistyksille. Vaikka elukit eivät niin joulusta tajuakaan :D
Toki niitä muutenkin autan kuin jouluna, pienillä rahasummilla, työttömällä kun ei hirveästi ylimääräistä.
Nyt on iso satsi kissaruokaa menossa paikalliselle yhdistykselle. Siinä samalla kun tilaan/ostan omille elukoille, ostan myös ylimääräistä.
Olisi kiva antaa paketti myös jollekin lapsukaiselle , mutta esim tuo operaatio joulun lapsi on hieman ahdistava..kallis paketti ja vielä pitäisi rukoilla..
Ja tämä jouluapua.. voiko olla varma että eivät vaan kerjää, kun on mahdollisuus saada ilmaista ruokaa/tavaraa?
Olenko outo, kun olen varsin epäluuloinen ihmisten suhteen...
Hei kaikille iloisille auttajille!
Olen osallistumassa ekaa kertaa jouluapuun, siis lahjoittajana. Onko konkareilla jotain neuvoja ensikertalaiselle? Siis jotain, mitä tuolla jouluapua.fi -sivustolla ei ole mainittu.
Mä olin kolme vuotta sitten yh-äiti ja opiskelija. Joulua varten säästetyt rahat oli pakko käyttää äkillisiin tärkeämpiin menoihin. Sain pari pakettia lapselle ja itsetehtyjä laatikoita joulupöytään. :-) nyt oon vihdoin valmistunut ja töissä, ja aioin tänä vuonna laittaa ryhmän kautta hyvän kiertämään.
Vierailija kirjoitti:
Saisiko joskus jouluna apua se, joka koko vuoden auttaa muita? Palkka on 1200 e/kk käteen eikä yhtään yhteiskunnan apua päälle.
Hei, mitä voisin tehdä hyväksesi?
(Olen omaishoitaja, joten "kultaa ja mirhamia" en sinulle voi antaa.)
Itse osallistuin tänä vuonna neljättä kertaa. Olen tarkkaan valinnut kohteeni ja vienyt aiemmin itse avustukset perille. Ja kyllä ne perheet ovat ihan edullisissa vuokra-asunnoissa asuneet ja olleet hyvin kiitollisia avusta. Mukana on varmasti huijareitakin, mutta kun tarkkaan seuloo ilmoitukset, niin kyllä sieltä oikeat avuntarvitsijat löytää.
Minulta apu lähtee useimmiten perheelle, joka ei ole itse tilannettaan millään lailla aiheuttanut ja jolla on heikko tukiverkosto. Ja hankin jotakin pientä uutta tarvittavaa ja sitten lisäksi suurempi apupapketti hyvässä käytetyssä kunnossa olevista tavaroista. Jos perheelle ei hyvä käytetty tavara kelpaa, eivät he ole oikeasti avun tarpeessa.
Mielestäni tulee auttaa, jos itsellä on siihen mahdollisuus. Etsii itselle sopivan tavan, niin kaikilla on hyvä mieli =)
Minä voisin olla lapsenvahtina, kun käydään jouluostoksilla ja siivotaan.
Tykkään lapsista, mutta yks ystäväni sanoi kerran, että joku pitää outona tuommoista tarjousta.
Jos niin, miksi?
Vierailija kirjoitti:
Annan hyvän mielen joulua viemällä joulukukan ja kahvipaketin naapuruston yksinäiselle mummolle. Hänellä ei ole tietokonetta eikä iphonea, jolla kirjoittelisi nettiin.
Tämähän on kiva tapa, useimpien lähistöltä varmaan löytyy vähävaraisia vanhuksia, joita voi ilahduttaa!
Lisään edelliseen: ja yksinäisiä vanhuksia, joille voi osoittaa välittämistä.
Jo vuosia osallistunut lahjoittajan roolissa. Kokemukset pääasiassa positiivisia mutta mulla onkin suhteellisen tarkka seula kun valitsen kohteita.
Tänä vuonna ei ehkä mennyt hyvin (tai sellainen tunne on nyt). Toivottavasti epäilykseni ovat väärässä.
Hyvä tarkoitus joka tapauksessa sekä sivuston ylläpitäjillä että siellä lahjoittavilla.