kun tilaan tavaraa enkä maksa niitä,haetaanko ne pois?
Kommentit (6)
No ainakin ensin saat karhukirjeitä ja sitten laskut menevät ulosottoon. Jos et maksa, haetaan tavarat pois ja saat maksuhäiriömerkinnän ja varmaan jotakin muutakin, en niin tarkkaan ole perehtynyt mutta jotakin tällaista kuitenkin.
Etkö tosiaan voi olla tilaamatta noita?? Onks ne niin välttämättömiä?? Tuskinpa.
Sitten jos sulta ei saada perittyä vieläkään rahaa, niin sitten voidaan ulosmitata omaisuutta.
Ihan vaan vinkiksi, että sitä maksuhäiriömerkintää ei kannata hommata, siinä menee elämä ihan pilalle.
Miksi tilaat, etkä maksa? Saatko tilaamisesta jotain tyydytystä?
Ja jos on vaan normaali kodin irtaimisto, ai sulta mitään tavaraa ulosmitata. mutta jos on auto niin se voi kiinnostaa voutia tai maata. Pikkutavaran hakemisesta ja huutokaupalla myymisestä ei saa niin paljon rahaa että sillä saisi velkoja kuitattua. Varat menee myymisen kuluihin.
Luottotietosi menetät jos et maksa. Sitten elämä hankaloituu. Maksuhäiriöinen ei saa lainaa, ei puhelinliittymää ja vuokra-asunnon saantikin voi olla hankalaa.
Maksa, tulevaisuutesi vuoksi. Äläkä enää tilaile sellaista mitä et pysty maksamaan.
Vouti perii sulta rahat pois aikanaan.