Kuinka paljon ulkoiluvaatetta päiväkotilaiselle näin syksyä vasten?
Tyttö 2v aloitti päiväkodissa. Olen hankkinut softshell-haalarin, siistin kauppatakin, kurahaalarin ja nyt löysin vielä kirppikseltä kuorihousut. Mietin ostaako vielä kaveriksi kuoritakki? :D En yhtään tiedä riittääkö yksi tuollainen pk-puku vai olisiko kaksi hyvä määrä?
Kommentit (5)
Kahdet ulkovaatteet on hyvä olla. Joskus ne tarvitsee pestäkin ja on helpompaa jos ei tarvitse stressata ehtiikö ne kuivua aamuksi.
Kannattaa hankkia varahaalari ja kahdet kurahousut. Ainakin meillä ne tuli tarpeeseen. Paljon johtuu tietenkin siitä, että minkälaiset kuivausmahdollisuudet kotonasi on.
Hanki ihmeessä se kuoritakki ja vaikka toinen kurapuku. Täälläpäin oli keväällä niin kauheat kelit, että haalarit oli koko ajan pesussa.
Ok kiitos vinkeistä :) Vaatemäärä tuntuu paljolta mutta varmaan ihan tarpeellista kun päiväkodissa ulkoillaan tod.näk ahkerammin kuin meillä kotona on aina ulkoiltu.... ja asutaan rannikolla, eli sitä loskakuraa voi riittää koko talven... :/
No kyllä tuohon määrään yksi kuoritakki mahtuu vielä eikä ole kauheaa pröystäilyä, etenkin jos on ihan ulkoilukepoinen eli edes vähän säänkestävä. Meillä mennään aikalailla tuolla setillä. Haalari on pääasiallinen päikky/rymyvaate. Kaksiosainen on sitten vähän varavaate, jos haalari on ihan törkykunnossa niin pääsee silti ulos. Haalarilla otetaan vastaan "pahimmat iskut" ja puku on sitten kirjastoreissuja ja vähän rauhallisempia ulkokeikkoja varten. Hienostelutakki erikseen.