Buddha on hyvä uskonto ja opettaa miehille naisten kamalasta manipuloivasta luonteesta
Buddha neuvoi miehiä välttämään naisia. "Jos näet naisen älä juttele hänelle. Jos sinun on pakko jutella, ole vähäsanainen ja vältä häntä". Käytännössä naisen sielu on tullut Karmasta ja mitä enemmän naisen kanssa on kontaktissa, joutuu miehenkin sielu Karmaan.
Miehen tulee välttää naisia.
Kommentit (8)
Nainen on olentona alempana kuin käärmeen maha
No mutta sitten välttelet naisia jos se tekee sinut onnelliseksi. Buddhismissa on kyllä paljon hyviä opetuksia.
Buddha-uskonto? Joka päivä oppii uutta...
Jos kaikki miehet tekisivät noin, ihmiskunta kuolisi sukupuuttoon.
Vierailija kirjoitti:
Jos kaikki miehet tekisivät noin, ihmiskunta kuolisi sukupuuttoon.
Mikäs sen parempaa. Buddha oli kyllä viisas mies. :)
Naisillakin on toivoa Buddhan mukaan. Voivat jopa jälleensyntyä miehiksi, jos keräävät tarpeeksi hyvää karmaa.
No tuohan on vielä kevyttä. Raamatussa saarnaaja (Salomo) kertoo kokemuksistaan :
26 Minä havaitsin: Kuolemaakin katkerampi on nainen. Hän on pyydys, hänen sydämensä on ansa, hänen kätensä ovat kahleet. Jumalalle mieluinen hänet välttää, mutta synnintekijä takertuu hänen verkkoonsa.
27 Katso -- sanoi Saarnaaja -- tämän minä totesin, kun kohta kohdalta pyrin tulokseen: 28 en löytänyt, mitä kaiken aikaa etsin, ihmistä. Tuhannen joukosta minä löysin yhden, mutta koko määrästä en ainoatakaan naista. 29 Vain tämän minä sain selville: Jumala on luonut ihmiset suoriksi, mutta itse he punovat kieroja juonia.
Ja jotkut ottaa nuo Buddhan jutut vielä ihan tosissaan tänä päivänäkin... Esim. Taavi Kassila plus lukuisat muut "opettajat".