Oletko sinä se äiti (isä) joka muiden aikuisten seurassa puhuu vain lapsista, niiden ruuista ja vaatteista?
Minä en tunne ketään vanhempaa joka jaksaisi jankuttaa kovinkaan paljon lapsista silloin kun on tilaisuus puhua toisten aikuisten kanssa jostain ihan muusta.
Minä esim. kuulun vihreisiin ja meillä pidetään paikallisyhdistyksen hallituksen kokouksia myös jäsenten kotona, se on kätevää jos on lapsia niin voi lapset huoletta ottaa mukaan jos ei satu olemaan puoliso kotona lasten kanssa tms. Ei todellakaan ole kuin ihan pienimmät vauvat siinä äitinsä kanssa kokouksessa ja tämä äiti tekee parhaansa että lapsi on hiljaa eikä häiritse kokousta, vauva on välillä tissillä ja välillä nukkuu kaukalossaan, isommat lapset leikkii ulkona tai lastenhuoneessa, heille on sanottu että olohuoneeseen ei nyt tulla kun aikuisilla on kokous.
Hyvin on aina saatu kokoukset pidettyä, ja mukana on myös tietysti lapsettomia, meitä on eri-ikäisiä, nuorista eläkeläisiin. Kukaan jolla on lapset olleet mukana, ei ole alkanut siinä puhua lapsistaan yhtään mitään, olishan se omituista. Puhutaan toki muustakin siinä kuin vain ne juuri kokouksen aiheet, kaupungin ajankohtaisista asioista tms. eli periaatteessa mistä vaan voidaan puhua, mutta ei aleta puida kenenkään perheenjäsenten asioita, parisuhdeasioita tai lapsiasioita. Työasioista joskus puhutaan jos ne liittyy jotenkin johonkin aiheeseen mitä on puhuttu muutenkin.
Meillä on osa myös kasvissyöjiä, eikä puhuta siitäkään jos ei liity johonkin kokouksen aiheeseen. Osa on myös uskovaisia ja osa ateisteja, eikä puhuta siitäkään jos se ei liity kokoukseen esim. että osallistutaanko seurakuntavaaleihin tai kannatetaanko uskonnon ja valtion erottamista toisistaan.
Sama juttu kaikissa muissakin ympyröissä joissa olen liikkunut harrastuksissa ja yhdistystoiminnassa.
Ei edes seurakunnan äideille ja lapsille tarkoitetussa tapaamisessa puhuta vain lapsista, lapset leikkivät eri huoneessa ja äidit juttelee ja tekee käsitöitä jos haluaa, joskus puhutaan jotain lapsiin liittyvää koska lähes kaikilla on lapsia, esim. tietystä koulusta tai jostain sairaudesta, joskus on puhuttu synnytyksistäkin, mutta suurimmaksi osaksi puhutaan muista asioista. Sen takia sinne on seurakunta kustantanut lapsenvahdit ja tilat että äidit saa nauttia toistensa seurasta ja puhua naisten jutuista aikuisten kesken.
En edes tiedä mitä puhumista lapsista niin paljon edes keksisi vaikka olisi pakko.