Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Perheloma aikuisten ehdoilla?

Vierailija
30.06.2017 |

http://www.hs.fi/elama/art-2000005272487.html?utm_campaign=tf-HS&utm_te…

Keski-Euroopassa naiset edelleen jäävät lasten kanssa kotiin, koska päivähoitosysteemi ei toimi kuten Suomessa. Varhaiskasvatustakin tarjotaan 3-4 tuntia päivässä, jonka jälkeen kotona on oltava jonkun, joka on lapsen kanssa. Siksipä Ranskassa perhelomalla lapsille on oma ohjelmansa, aikuisille omansa.
Suomessa keskivero päivähoitolapsi on hoidossa 9 tuntia päivässä. Vanhempiaan hän näkee vähemmän kuin päiväkodin vaihtuvia varhaiskasvattajia. Silti toimittajan mielestä perhelomalla on OK, että aikuiset ja lapset ovat mahdollisimman paljon erikseen, koska niin aikuiset saavat omaa aikaa.
Mutta missä olisi lapsen oikeus yhteiseen aikaan vanhempien kanssa? Onko meillä 5 vuoden kuluttua hotellilomia, joissa lapsen saa viedä hotellipaikkakunnan päiväkotiin, koska eiväthän edes taaperot kaipaa vanhempiaan vaan ensisijaisesti muiden seuraa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin no, jos lasten kanssa olemisesta ei saa mitään, niin parempi kai päästää lapset nauttimaan sellaisten ihmisten seuraan jotka eivät halua vain päästä heistä eroon.

Jos se pelastaa parisuhteen niin kai se on ihan hyvä.

Jotenkin pitäisi keksiä sitten myös perheloma joka pelestaisi perhe-elämän, se kun yleensä on ajankohtaista silloin kun on päättänyt hankkia lapsia.

Itse nautin lomalla lapseni seurasta yhtälailla kun miehenikin seurasta, on ihana saada rentoutua perheenä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yksi