Hirveä pettymys ultrassa, itku tuli...
Ultrassa kävi ilmi, että tämä nyt neljäs lapsi jota hartaasti odotimme onkin jälleen tyttö. En vaan voi mitään pettymykselleni, sillä esikoisesta alkaen olemme kovasti toivoneet omaa suloista, pientä poikaa. Neljäs tyttö... Mies oli todella vaikeana, ei puhunut mitään pitkään aikaan. En tiedä, syyttääkö minua mutta pettymys oli kova.
Kommentit (74)
Sukupuoli määrittyy siittiön perusteella, syyttäkööt itseään. Ja kiva teidän lapsella elää kun aina saa pyytää anteeksi olemassaoloaan :(
Olisi varmaan kannattanut sitten jättää lapsi kokonaan tekemättä kun noin harmittaa. Tiesitte varmaan, että sukupuolta ei voi valita, se tulee mikä tulee. Jos sitä ei ole valmis hyväksymään, niin miksi tehdä lapsi?
Me voidaan adoptoida teidän tyttö. Meille ei olisi mitään väliä onko tyttö vai poika, nyt 1,5v odotettu, että saisimme oman pienen nyytin.
Tai sitten vain oppisitte illitsemaan siitä mitä teillä jo on? Olkaa kiitollisia.
Ilma tota ultraa voisi luulla että tää tapahtui 1850-luvulla.
Miehestähän se riippuu,kumpi tulee. Sinun syyttely olisi siis typerää. Usein törmää siihen että perheessä on vain toista sukupuolta,miehellä on siis isompi alttius tehdä tämän sukupuolisia lapsia.
Minä halusin aina yhden tytön ja yhden tytön sain! :)
Ei sen ole väliä, onko poika vai tyttö, pääasia että on vasemmistolainen.
No eikun sitten kiireesti aborttipapereita vetämään!
Vierailija kirjoitti:
Ilma tota ultraa voisi luulla että tää tapahtui 1850-luvulla.
Voihan tuo tapahtua vieläkin. Esimerkiksi Saudi-Arabiassa.
Nyt vaan henkari käteen ja sitten uusi yritys.
Ja mä kun olen haaveillut neljästä tytöstä. Voi olla ettei tule yhtäkään, tyttöä tai poikaa. Mutta tämäkin provoaloitus täällä säännöllisesti.
Kuka jaksaa jatkuvasti samasta aiheesta provota?
Tää on ilmeisesti aiheena tabu, mutta tiedän etten ole ainoa joka on pettynyt lapsen sukupuoleen. Tottakai sitä lasta oppii rakastamaan mutta silti alkuun ei voi mitään näille tunteille. Ei vaan voi. Ap
Meillä on pelkkiä tyttöjä. Itse olen niin myös toivonut, vaikka poikaa toki olisi samalla tavoin rakastettu. Pojat ovat ihan ok, mutta jos joku menee pojan kohdalla perseelleen, se menee sitten perseelleen kunnolla. Väitteet, joiden mukaan kasvatus on 100-prosenttisesti kaiken takana eivät pidä paikkaansa.
Geenilotto vaikuttaa, mutta yläkouluikäisen kaveripiiri vaikuttaa todella paljon juuri poikiin. Ja kun sattuu paska ikäluokka ja sen pahin luokka, moni ihan ok poika menee virran mukana. Parikymmentä vuotta yläkoulun lehtorina on tämän näyttänyt.
Kaveri raivos samasta asiasta. Tosin vasta kolmas tyttö oli tulossa.
Saahan sitä harmituksensa ilmaista.
Kuitenkin lapsen synnyttyä on rakastanut tyttöä.
Vaihtoi miestä jossain vaiheessa ja saivat pojan.
Vierailija kirjoitti:
Tää on ilmeisesti aiheena tabu, mutta tiedän etten ole ainoa joka on pettynyt lapsen sukupuoleen. Tottakai sitä lasta oppii rakastamaan mutta silti alkuun ei voi mitään näille tunteille. Ei vaan voi. Ap
Me vähän arveltiinkin, että sinun vanhempasi olivat myös pettyneitä sinuun. Oletko terapiaa harkinnut?
Miten mies sinua voisi syyttää kun miehen siittiösolut määräävät lapsen sukupuolen.