Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras kantoreppu vauvalle?

Mama & Baby
22.04.2017 |

Kaivattaisiin kokemuksia kantorepuista, eli mikä mahtaa olla mielestäsi paras kantoreppu? Manduca vai kenties jokin Baby Björn esim. One tai We Air?

Tarve olisi ostaa noin 1kk ikäiselle vauvalle reppu, joka olisi ergonominen ja laadukas. Itse olen melko lyhyt ja pienikokoinen nainen eli ruuminrakenne myös vaikuttaneet. .

Kommentit (6)

1/6 |
22.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No suurin osa on vannonut Manducan nimeen, itse en ole sitä kokeillut, vaan meillä on BabyBjörnin Original ja se on tosi hyvä.

2/6 |
22.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kånken

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

BabyBjörnit ei ole ergonomisia äidille eikä vauvalle, ellei parissa vuodessa ole tapahtunut suurta muutosta. Ei vaikka itse niin mainostavatkin. Mun tiedot on tosi sen muutaman vuoden takaa mutta silloin homma oli selvä: Manduca on säätömahdollisuuksiltaan monipuolisin ergonominen kantoreppu ja siksi pitkäikäinen ja useimmille eri kokoisille kantajille sopiva. Tähän sisältyy kääntöpuolena se että kun reppua voi säätää monesta kohdasta aen saa viritettyä myös monella tapaa huonosti, eli vaatii vähän viitseliäisyyttä testailla mitkä säädöt on painavammankin lapsen kanssa oikeasti hyvät.

Mutta pikkuvauvan kanssa mukavin on oikeasti trikooliina...

Vierailija
4/6 |
23.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Manduca oli tosi hyvä. Saatiin myös babybjörn, eikä niistä voi puhua samana päivänä. Manducassa paino jakautuu tasaisemmin jolloin lasta jaksaa kantaa kauemmin. Babybjörn ei lapsen lonkille myöskään niin hyvä kuin Manduca.

Vierailija
5/6 |
23.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 jatkaa.

Ilmeisesti babybjörn on parantanut ergonomiaa original-mallin jälkeen (meillä siis original), mutta uusi mallikin kai vain yrittää matkia Manducaa.

Vierailija
6/6 |
23.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tula on ainakin kehuttu ja myös juuri uudistumut.