Miten voi olla että suuri osa uskoo kolmanteen maailmansotaan?
Kaikissa "lapsia ei synny tarpeeksi"-ketjuissa perustellaan että kolmas maailmansota syttymässä pian, ja sen takia ei uskalla tehdä lapsia/ostaa asuntoa/muuttaa/tms.
Uskotteko oikeasti sotaan ja millä perusteella? Eihän hyvänen aika entisajan sota palaa enää koskaan. Ei nyt enää hiihdetä metsässä motittamassa vihollista tai heitellä molotovin coctaileja. Nykysota olisi jotain sellaista että tietoliikennekaapeli poikki ja kaasuntoimitus seis.
Siihen uskon että jos hysteria leviää niin sota voi tullakin. Ihmiset ajattelevat kollektiivisesti ja voivat lietsoa tilanteen eskalaatioksi. Mutta silti, maailma on hiukan eri kuin vuonna 1939 ja tuskin venäjä hyökkäisi millään jalkaväellä. Korkeintaan öari pitkänmatkan ohjusta ja se olisi sitten siinä.
Kommentit (7)
70-80-luvun taitteessa sitä jankattiin myös paljon, sittenpä se unohtuikin kolmenkymmenen vuoden ajaksi.
No mutta kun vielä useampi uskoo länsimetroon!
Ei siihen juuri kukaan usko. Sä vain luet liikaa mamma-palstaa ilman kritiikkiä. Täällä noi foliohatut käy trollailemassa samalla kun päivystävät twitterissä ja fb:ssä.
En mä usko. Enkä tiedä ketään joka tuommoisia uskoisi. Vauvapalstalla nyt hölistään muutenkin mitä sattuu.
No mutta eikö sitten kannata antautua heti? On aivan selvää että suomi sinnittelisi max 1-2 päivää ja sota olisi jo ohi, tärkeimmät kaupungit ja lentokentät pommitettuina. Eihän nyt kukaan kai ajattele että venäjän kalustolle voisi pärjätä? Metsäsodassa suksilla joo, mutta eihän meillä taida olla edes ohjuksia.
No onhan tässä ollut jännitteitä maailmalla useammakin paikassa. Syyria ja lähi-itä yleensä, Pohjois-Korea, Etelä Kiinanmeren kiistat, Ukrainan tilanne, Itämerelläkin ollut provosointia ja Venäjällä taas vanhat "suurvaltahaaveet" kiinnostavat jne. Ja hybridivaikuttaminen sekä kaikenlainen poliittinen sekaantuminen Venäjän taholta kansainvälisesti. Ja samaan aikaan terrorismi, uskontosodat, pakolaisaallot sekä maailmanlaajuinen eriarvoistuminen lisääntyy. Nyt on myös monta vallanhaluista ja arvaamatonta johtajaa vallassa samaan aikaan. Trump, Putin, Assad, Eldogren( mikä sen Turkin pressan nimi on).
Kaikki suurvallat ovat alkaneet taas varustautua sotaan pitkästä aikaa...yleensä historian valossa se on aina ollut sotaa ennustava tekijä.
Sen lisäksi täytyy muistaa ne klassiset sotateorian merkit, kuten luonnonvarojen hupeneminen, väestö on kohta suurimmillaan ja...köyhimmillään, sekä ilmaston muutos ja saastumiset. Eli kelvollinen elintila on kortilla. Nykyään on myös mahdollista saada netin kautta tietoa muusta maailmasta. Ihmiset esim Kiinassa vaativat lisää elintilaa ja vaurautta.
En nyt tiedä mihin kaikki johtaa, toivottavasti ei moniin vuosiin mihinkään, mutta riskejä ei pidä aliarvioida. Ja Suomihan joutuisi mukaan, halusi tai ei.
No eikö se tietokonekaapeli poikki ja kaasuntoimitus seis riitä sinulle hätätilaksi? Ymmärrätkö, mitä seurauksia on, jos eivät enää viestintävälineet ja tietotekniikka toimi, ja sähkönsaanti estyy jne?Nykysodankäynti on siviileille paljon tuhoisampaa kuin se perinteinen rintamatyyli.