Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Fallpakan päiväkoti, Helsinki - kokemuksia

Lala
10.04.2017 |

Hei, olisiko kokemuksia Fallpakasta? Minkäkokoinen, millaisia perheitä? Onko päiväkodilla kotisivua? En ainakaan onnistunut löytämään, ja kaupungin sivuilla ja Facebookissa on tosi vähän tietoa. Päiväkotihan on tosi uusi ja alue vaikuttaa rauhalliselta. Olen kiitollinen kaikista kokemuksista ja tiedoista!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu, että toiminta ei ole vieläkään lähtenyt oikein kunnolla ja toimivasti käyntiin. Henkilökuntaa tulee ja menee, eli olen miettinyt olisiko työilmapiirissä jotakin. Tuntuu, että henkilökuntaa ei oikein tavoita, heillä on aina jotain meneillään tai jokin tilanne päällä. Aina ei edes tervehditä ja on myös tätejä, joiden ei juuri koskaa näe hymyilevän, vaikka varmasti mukavia ja ihania ihmisiä ovatkin.

Erityistarpeisia lapsia on paljon ja niitä, jotka eivät osaa kunnolla suomea. (Alueen sosioekonominen status ei taida olla kovin hyvä.) Ujommat lapset taas tuntuvat olevan rasite ja taakka.

Lähtökohtaisesti päiväkodilla olisi hyvät puitteet toimia hienosti: rakennus on upea ja henkilökunnalla on kaikenlaisia ideoita, ja kunnianhimoisia tapahtumia ja retkiä järjestellään. Tuntuu vaan, että niin tädit kuin lapset ovat aikalailla ilman suurempaa tukea. En tiedä kyse rahasta vai mistä.

Vierailija
2/3 |
27.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni aloitti hetki sitten fallpakassa. Itselläni on sieltä tähän mennessä vaan huonoja kokemuksia. Esim lapseni kertoo kuinka isommat lapset kiusaa eikä kukaan tee mitään. Jäin lapsen kanssa sitten kotiin muutamaksi päiväksi jotta tilanne häneltäkin rauhoittuu.

Toinen on se että sieltä ei saa koskaan ketään hoitajaa kiinni vaikka yrittänyt monet kerrat soittaa eikä kukaan soittanut koko viikkoon takasin. Lapseni siis sairastui josta olisin sanonut ja kysellyt samalla korona tilannetta päiväkodissa, eikä mitään vastausta.

Kolmas huono oli sen kun olin hakemassa lasta iltapäivällä pois ja huomaan miten n15 lasta on ulkona keskenään ilman mitään valvontaa tai aikuista. Lapsia vaan tuli ulos koko ajan vaikka yhtäkään hoitajaa ei ollut pihalla. Todellakin mietin jatkaako lapseni siellä enään syksyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.11.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ajantasaista tietoa päiväkoti fallpakan tilanteesta?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yhdeksän