Miten selvitä lukiosta mahdollisimman helpolla?
Mitä valintoja kannattaa tehdä jos haluaa saada suht hyviä numeroita mutta ei käyttää koko vapaa-aikaansa opiskeluun?
Kommentit (17)
Ei stressaa turhia, lyhyt matikka, ei ylimääräsiä kieliä ja ei vaadi itseltään kympin suorituksia.
Jos rahkeet riittää, niin urheilulukioon. Ei tarvitse suorittaa kuin pakolliset kurssit (lyhyt matikka, ei uusia kieliä) ja siiihen päälle ehkä pari abikurssia niistä aineista jotka kirjoitat. Kaikki loput kurssit saa liikunnasta, urheiluvalmennuksesta ja vastaavista.
Ei siihen taida mitään taikatemppuja olla.
Kaikista teet vaan pakolliset kurssit ja kaikki lyhyenä. Ainoa keino millä päästä yli siitä ainaisesta opiskelusta on se että opiskelet hyvän oppimis tekniikan tai sitten jos on jo muutenkin ohella hyvät perustaidot ja tiedot.
äidinkieli ja englanti ja (lyhyt) matikka tärkeet.Ruotsi ei paitsi Pohjoismaiden työmarkkinoiden kannalta.Voi yrittää lukea tärpeillä reaaliaineisiin. Jos tiedät, mihin jatkat, niin luet hyvin siihen päämäärään auttavat aineet ja jätät loput vähälle huomiolle.Kuuntelet tunnilla, niin menee vähemmän aikaa koulun ulkopuolella.Luet bussimatkalla.mihin jatkat lukiosta?Miksi haluat päästä vähällä?
Itse selvitin lukion koeviikon viimeisien päivien pänttäyksellä. Tosin en suosittele tätä. Riippuu missä olet hyvä. Valitse aineita, jotka vaativat sinulta vähiten pänttäämistä. Esim. terveystieto on suhteellisen helppo aine kirjoittaa, eikä ainakaan silloin, kun itse kävin lukiota niin kursseja edes ollut paljoa.
Kuuntele tunilla ja tee hyvät muistiinpanot. Itse olen ihan hyvä kielissä ja ne eivät vaatineet hirveää ponnistelua, että sain niistä hyvät. Sitten jäljelle jäi enää muutamat pakolliset kurssit matemaattisisista aineista ja lukuaineet. Muista aineista selviää, jos olet vähääkään kiinnostunut niistä ja etsit esim. muualta aiheesta tietoa. Itse olin lukiossa muutaman kerran esim. historian ja yhteiskuntaopin kokeessa lukematta ja maalaisjärjellä ja muistilla kuitenkin pärjäsi. Suosittelen kuitenkin panostamaan lukioon ja kirjoituksiin. Itselläni oli lukiossa vaikeaa, jonka takia en pystynyt itse opiskeluun oikein keskittymään.
TÄYSIN väärä asenne!
Opettele tekemään töitä. Ja sitten, tee töitä.
Muuten et saa hyvää opiskelupaikkaa etkä saa tutkintoa kasaan.
Selviät lukiosta helpoiten kun et käy sitä. Tuolla asenteella lukio ei ole sinun paikkasi.
Opiskelu ei ole sinun juttusi, siirry ruumiillisiin töihin pikimmiten
Olen surkea kaikissa käytännön aineissa, ja lukuaineet sujuvat ihan hyvin, siksi lukioon. Mutta elämässä monenlaista muuta juttua, jotka vievät energiaa. Pelkään etten jaksa, jos teen lukiosta itselleni liian rankan. ap.
Ja urheilulukio ei ainakaan ole mun paikkani. Täytyy vielä miettiä mitä tässä tekee, ehkä pidän välivuoden jos sitten jaksaisin paremmin. ap.
Kansanopistoissa ei ainakaan ennen tarvinnut suorittaa yhtä paljon kursseja. Millähän sitäkin perustellaan? Joka tapauksessa näin.
Ei kannata mennä lukioon jos haluu päästä helpolla elämästä.
Riippuu, missä olet itse vahvoilla, kielissä, matikassa vai reaalissa eli historia, biologia ym. Itse en ottanut yhtään uutta kieltä, mutta vaihdoin a-ruotsiin. Minulla oli lisäksi a-saksa ja a-englanti. Siihen vielä äikkä päälle, ja kirjoitin yliopistohaussa täydet pisteet antaneet neljä laudaturia panematta tilkua ristiin kahtena ekana vuonna, kun oikeastaan preppauskurssilla palautettiin mieleen kaikki tarpeellinen kielioppi eikä sitä tarvinnut erikseen opiskella. Reaalit olivat yhtä tuskaa ja sen ainoan kirjoittamani arvosana jäi m:ään. Hirveä määrä lukemista eikä millään kyennyt muistamaan kaikkia termejä.
Minä ehdottaisin jonkun muunkin ehdottamaa strategiaa, että panostus niihin aineisiin, jotka on jatko-opintojen kannalta tärkeitä ja sitten muista voi ottaa vaikka kaseja.
Minulle kielet ja matemaattiset aineet oli helppoja, en koskaan oppinut sellaista ulkoa pänttäämistä mitä historia, biologia ja maantieto yms olisivat vaatineet. Toki matematiikka ja fysiikka veivät aikaa, mutta se oli ihan kivaa eikä tuntunut ollenkaan työläältä, vaikka laskujen kanssa meni joskus tuntitolkulla aikaa. Reaalissa tein kemiasta ja fysiikasta pelkkiä laskuja, jos oikein muistan, ei mitään ikäviä esseetehtäviä.
Minäkin olin vähän sellainen laiska lukiolainen, en oikein oppinut tekemään siellä töitä, vaikka keskiarvoksi tuli lopulta 9,7. Korkeakouluopinnoista ei sitten tullut mitään, kun en ollut oppinut lukiossa ahkeroimaan. Nyt pelkään että omalle lapselle käy samalla tavalla, vaikka onkin vaativassa erikoislukiossa. Minusta lukiossa olisi melkein tärkeintä se työnteon oppiminen. Ei niistä laudatureista jää mitään käteen jos ne on saatu helpolla. Sellainen perushyvä puurtaja pärjää jatko-opinnoissa paremmin kuin lahjakas laiskuri.
Älä ainakaan ota pitkää matikkaa tai uutta kieltä.