Miksi ortodoksinuori ei saa valita elämänkatsomustietoa koulussa?
Tämä on mielestäni käsittämätöntä, eikö ns. uskonasioissa ole valinnanvapautta?
http://yle.fi/uutiset/3-9494233
Kommentit (10)
Ei saa kukaan muukaan uskonnolliseen yhdyskuntaan kuuluva. Jos ei kuulu mihinkään, sitten voi valita.
Tämä on niin epäreilua. Ylipäänsä oman uskonnon opettamisen voi kouluista lopettaa ja lapset pyhäkouluun. Kaikille lapsille yhteistä elämänkatsomus ja uskontotiedettä. Kalliiksikin tulee opettaa kaikille omaa uskontoa eikä se ole mikään koulun tehtävä.
"Hallinto-oikeus katsoi, ettei velvollisuus osallistua oman uskonnon opetukseen loukkaa perus- ja ihmisoikeuksiin kuuluvaa uskonnonvapautta."
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin saattaisi olla kyllä toista mieltä. Ensinnäkin, kunkin uskonnollinen vakaumus on jokaisen yksityisasia, se ei kuulu millään tavalla koululle/kunnalle. Toisekseen, jokaisella on oikeus päättää, missä määrin haluaa uskontoaan harjoittaa tai opiskella tai olla harjoittamatta tai opiskelematta.
Onhan se outoa, että jonkin järjestön jäsenyys vaikuttaa siihen, mitä koulussa pitää opiskella! Pitäisikö myöe esim. Nuorten kotkien jäsenten opetella koulussa pakolla marxismi-leninismiä? Tämän logiikan mukaan pitäisi!
En ymmärrä ollenkaan tällaista lakia, tämähän on uskonnonopiskeluun pakottamista vastoin tahtoa, tähän asti olen kuullut vain pakkoruotsista, mutta tämä on täysin verrannollista siihen, ei valtion pitäisi tällaisia asioita perheille sanella, voisivat poistaa kokonaan uskontojen opetuksen ja opettaa kaikille neutraalia elämänkatsomustietoa. Pakkoruotsi saa ihmiset raivon valtaan, mutta tästä ei juurikaan puhuta, onko oikein?
Miksiköhän nuori ei yksinkertaisesti vain eronnut kirkosta, jos hänen vanhenpansa kerran tukevat et:n opetusta?
Ei siihen kirkkoon tarvitse kuulua, jos ei halua. Koulussa ei ole tunnustuksellista uskonnon opetusta. Myös elämänkatsomustiedossa tutustutaan erilaisiin uskontoihin, mutta uskonnon tunneilla keskitytään siihen yhteen tiettyyn uskontoon laveammin.
En usko, että koulu saa tietoa mihin uskontokuntaan lapset kuuluvat mistään ulkopuolisesta lähteestä. Tyynesti ilmoittaa vaan koululle ettei lapsi kuulu mihinkään kirkkoon.
Vierailija kirjoitti:
En ymmärrä ollenkaan tällaista lakia, tämähän on uskonnonopiskeluun pakottamista vastoin tahtoa, tähän asti olen kuullut vain pakkoruotsista, mutta tämä on täysin verrannollista siihen, ei valtion pitäisi tällaisia asioita perheille sanella, voisivat poistaa kokonaan uskontojen opetuksen ja opettaa kaikille neutraalia elämänkatsomustietoa. Pakkoruotsi saa ihmiset raivon valtaan, mutta tästä ei juurikaan puhuta, onko oikein?
Minusta myös pakkomaantieto ja pakkomatematiikka tulisi poistaa! Myös tunnustukseton, neutraali uskonnoista opettaminen pitää lopettaa kaikissa muodoissaan. Lisäksi elämänkatsomustiedossa ei tulisi käsitellä uskontoja, eikä myöskään filosofiaa tai etiikkaa. Jokaisella on oikeus päättää itse mitä ajattelee! Siksi pitää jokaisen antaa itse kerätä tieto haluamastaan lähteestä. Esimerkiksi MV on oikein hyvä.
Ei kukaan mihinkään kirkkoon kuuluva saa