Norwegian: 1 käsimatkatavara, sisältääkö lentokentällä tehdyt ostokset?
Voinko siis pienen matkalaukun lisäksi tuoda tax free ostoksia matkustamoon ilman lisämaksua?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Tottakai sisältää, eikä vain norskilla, vaan kaikilla lentoyhtiöillä.
Vielä muutama vuosi sitten Ryanairilla ei saanut viedä tax free ostoksia käsimatkatavaran lisäksi, vaan niiden piti mahtua käsimatkatavaralaukkuun ja kilorajoitukseen. Eli sinällään tämä on hyvä tarkistaa per lentoyhtiö. Mutta Norskilla saa viedä.
älkää tulko muijat kasseinenne samalle lennolle kuin minä aina on sylitkin täynnä isoja kasseja ja koneessa ihme sijoittelut.
Voi luoja. Ja sitten ihmetellään miksi lentokoneen hattuhyllyt ovat täynnä,kun akat raahaa kaikkea roinaa käsimatkatavarana..
Norskilla oli vielä niin väljä tuo käsimatkatavarasääntö, että sen 55x40 laukun Lisäksi sai halvimmalla lipullakin tuoda vielä pienen repun/käsilaukun/läppärilaukun tms. Ja ne kenttäostokset. On siinä sijoittelemista. Ryanair on ruvennut tiukaksi, ei enää mitään ekstraa, ruumaan menee ja maksu peritään.
Saat viedä kasimatkatavaran ja tax free ostokset.
Käsimatkatavaran lisäksi saa viedä myös yhden muun esineen.
Vierailija kirjoitti:
Saat viedä kasimatkatavaran ja tax free ostokset.
Käsimatkatavaran lisäksi saa viedä myös yhden muun esineen.
Saako se esine olla esim. mies?
Tottakai sisältää, eikä vain norskilla, vaan kaikilla lentoyhtiöillä.