Iittala, Made in China
Meni maku. Harmi etten tajunnut katsoa pohjaa ennen ostamista.
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Ihan kaikki länsimainen teollisuus on Kiinassa, karu fakta.
Näin se valitettavasti on. Ap
Ei kai kukaan enää luule, että Suomessa olisi juurikaan mitään ja minkään valmistusta.
Tuskinpa myyntihinnat kuitenkaan ovat laskeneet. Omistajat tarvitsevat suuremmat voitot, siksi Kiina.
Meni maku jo muutama vuosi sitten. Mutta nyt kerran kaupassa katselin niiden astioita ja ilokseni huomasin, että osassa tuotteita luki taas made in Finland (ainakin harmaissa Kastehelmissä).
Nyt niitä joitakin ainakin voisi taas ostaakin.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai kukaan enää luule, että Suomessa olisi juurikaan mitään ja minkään valmistusta.
Venäjällä ihmiset luottavat suomalaisen laatuun
Nostan vanhaa ketjua kun tämä tuli eteen. Vituttaa kun nykyään niin monet suomalaiset tuotteet valmistetaan Kiinassa mutta hinnat ovat silti korkeat. Ilmeisesti vain se että tuote suunnitellaan Suomessa on joku isokin juttu. Olen päättänyt etten enää osta näitä tuotteita joita markkinoidaan isoon ääneen suomalaisiksi mutta made in on jossain aivan muualla.
Suomi on jälkiteollinen yhteiskunta. Valmistus on viety halpamaihin niin kuin kaikkialta muualtakin länsimaista ja suunnittelu, design, talous, rahoitus ja logistiikka tulee Suomesta. Kyllä siitä hyötyä on molemmille maille. Lisäksi antaa näille tuotantonsa edullisiin maihin vieneille yrityksille mahdollisuuden kasvaa viennillä suureksi. Nämä Fiskarsin firmatkaan eivät ole kovin suuria vaikka brändi ja tunnettuus onkin hyvä. Jos kasvavat esim. H&M:n tai Ikean kokoluokkaan tuolla halpamaatuotannollaan niin työllistävät varmasti noihin em. toimintoihin Suomessa yhtä paljon kuin aikoinaan tuotannossa oli väkeä. Erona HenkkaMaukkaan ym. tietenkin laadukkaampi design ja valmistus.
Ihan kaikki länsimainen teollisuus on Kiinassa, karu fakta.