Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ärsyttää kun mies ei syö lääkkeitään! (Thyroxin)

Vierailija
25.12.2016 |

Miehelläni on ollut kilpirauhasen vajaatoiminta jo hyvin nuoresta saakka ja lääkkeiden ottaminen on aina ollut vähän niin ja näin, varmaan vielä kotona asuessaan söi niitä säännöllisimmin kun äitinsä jaksoi niistä joka aamu muistutella.

Nyt ollaan vähän reilu parikymppisiä, asutaan yhdessä ja lääkkeet jäävät useammin syömättä kuin tulevat syödyksi.
Kun ei tässä nyt aikuista ihmistä kuitenkaan voi pakottaa ja jatkuvasti muistutella kuin pikkulasta että olethan ottanut jo päivän lääkkeet, kun yleensä heräilläänkin ja lähdetään kotoa eri aikoihin.

Välillä mies itse sanoo ettei jaksa vaivautua syömään niitä, kun ei niillä ole kuulemma mitään vaikutusta ja ne ovat about lääkeyhtiöiden kusetuksia, pelkkiä kalkkitabletteja. Eli aivan älytöntä paskaa jauhaa kun kyse on kuitenkin isosta terveyteen vaikuttavasta asiasta mitä hän itse vähättelee. Vaikkei hän itse (muka) eroa huomaisikaan niin minä puolisona kyllä huomaan heti kun niitä syö/ei syö.

Viimeaikoina on taas jäänyt syömättä ja nyt on tuossa nukkunut viimeiset 16 tuntia ja jos menen herättelemään niin siitä seuraa vaan hirveää äksyilyä, kun on niin väsynyt ja vielä puoli tuntia jos saisi nukkua. Annan olla ja tulen tunnin päästä koittamaan uudestaan niin taas sama laulu alkaa.

Nyt etenkin joulunaikaan vituttaa kun olemme molemmat lomalla, kerrankin voisimme viettää yhteistä aikaa rauhassa aamusta iltaan mutta mies haluaa vaan nukkua kokoajan. Ei ole masentunut jos joku sitä epäilee ja hereillä ollessaan on suht energinen ja tapaa paljon kavereitaan ja tekee kanssani kaikenlaista. Mutta helvetin vähille jää kun tuon unentarve tuntuu olevan puolet enemmän kuin minulla.

Miten saan tuon ukon syömään lääkkeitään vai saanko mitenkään? Voiko sairaus pahentua mikäli määrättyjä lääkkeitä ei ikinä syö? Tämä syö nyt niin paljon yhteistä aikaamme, jopa seksielämäämme (toinen nukkuu usein juuri silloin kun itse haluaisin/ehtisin) etten tiedä mitä tässä pitäisi tehdä. Nyt vinkkejä kehiin!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkin pahentuu jos ei syö lääkkeitä. Kilpirauhasen vajaatoiminta hiljalleen tappaa, jos se on hoitamaton. En kyllä osaa neuvoa, miten saisit miehen syömään lääkkeensä. Itsellä sama sairaus ja en voisi jättää lääkkeitä syömättä kun olo menee heti huonommaksi.

Vierailija
2/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jättäisin noin tyhmän miehen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi on kyllä todellinen järjenjättiläinen. Henki tuossa menee, ei muuta. Minä olisin ihan raivona ja jos tilanteeseen ei tule parannusta niin jättäisin. Ei kenenkään tarvitae vierestä katsella kun toinen tappaa itsensä.

Vierailija
4/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittämätöntä toimintaa. Ehkä miehen olisi syytä käydä lääkärillä pohtimassa, miten sairautta tulisi hoitaa ja motivoitumassa. Lääkkeen teho kehossa on koko ajan vajaa, koska osa jää syömättä. Ärtyneisyys on yksi vajaatoiminnan oire. Jos kokee Thyroxinin olevan placeboa, ottakoon vaikka 1kk pätkän, ettei ollenkaan ja sen jälkeen 1kk syö määrätysti. Jos ei olo lääkityksellä parane, on dg todennäköisesti väärä. Kilpirauhasen vajaatoiminnassa oikea hoito auttaa aina.

Vierailija
5/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä raivostuttaa itseänikin tuollainen hengellä leikkiminen. En nyt muuten hyvää miestä tuollaisen asian takia ole jättämässä vaan yritän osaltani motivoida oman terveytensä ylläpitoon. Ehkä nuorta ja muuten suhteellisen huoletonta miestä ei vaan se niin paljoa tunnu kiinnostavan.

Ja dg on ihan oikea, kyllä kaikki oireet mitä hänellä on johtuu täysin vajaatoiminnasta. Väsymys joka ei lähde nukkumalla, suolistovaivat ja pinnan kireys. Äsken keskusteltiin ja lupasi alkaa syömään lääkettä tosissaan päivittäin ja tiedän että oireet siitä helpottuu. Vaikea kyllä joskus ymmärtää että mitä hittoa tuon päässä liikkuu kun ei noin tärkeästä asiasta huvita pitää huolta. Toivottavasti alkaa tajuamaan. Nyt jatkoi taas uniaan. Voi helvetti mikä joulu.

Vierailija
6/6 |
25.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkinlainen passiivinen itsetuho?