Keksin lääkkeen erilaisiin ongelmiin!
Nykyinen politiikka johtuu ihmisten tietämättömyydestä mitä äänestää!
- Ihmettelen, miksi moni pa äänestää kokoomusta ja vetoaa, että siten saadaan suomi nousuun, joku kertoo miten sai äidiltään satasen et äänesti persuja ja jotkut äänestivät soinia vaikka kuntarajat estivät. Joku kertoi äänestävänsä jotain tyyppiä vain asian X takia, vaikka Y, Z ja Å olivat täysin metsässä ja vastoin henkilön ajatusmaailmaa (esim. abortin kriminalisoimiseksi äänesti Soinia. Juttu on tosi.)
Lääkkeeksi: jokaiselle ihmiselle kurssi, mikä pitää hyväksytysti läpäistä ennen kuin saa äänestyslipukkeen! Kurssi sisältää politiikan keskeiset käsitteet, äänestyksen rakenteen ja esitellään puolueet. Vapaaehtoisessa lisäkurssissa käsitellään median ja politiikan yhteisvaikutusta, medialukutaitoa sekä wikipedian, internethakujen yms. teoriaa. Kolmannessa jatkokurssissa taas käydään läpi puolueiden historiaa ja opetellaan Suomen presidentit ulkoa. Lopputulos: tadaa - ja näin kaikki Kataiset jäävät seuraavissa vaaleissa valitsematta.
Yliluonnollista FB- ryhmän kummituskuvat ja niistä jonkin löytäminen.
Tämä ihmisryhmä voisi mennä valokuvauksen kurssille. Näin saamme joukon tuoreesti koulutettuja valokuvaajia ja näin ollen moni asia lakkaa olemasta yliluonnollinen.
Talvi yllätti autoilijat, mutta miten saada lehteen otsikot siitä, että autoilijat yllättivät talven?
Jokainen vaihtaa renkaansa ajoissa ja lähtee ajelemaan töihin omasta työmatkastaan, reitistään ja jaksamisestaan riippuen 20-15 minuuttia aikaisemmin. Kun aikaa on enemmän, voi ajella rauhallisemmin.
Lisää ongelmia? Mulla on nyt luova aamu ensilumen kunniaksi ja kahviakin on vielä jäljellä :D
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Mistä sinulla tuli edes mieleen nuo asiat :D
Mulla on paljon aikaa äitiyslomalla ajatella vaipanvaihdon ja gugugaga- puheen lomassa :D
Kukkahatun kiristys on myös aika yleinen nykypäivän ongelma.
On naiivia kuvitella että jonkun tietyn puolueen äänestäminen toisi ratkaisua mihinkään. Vaikka eri arvoja näennäisesti edustavat, niin saman tiukan raamin sisällä joutuvat kaikki toimimaan. Jos haluaa tehdä jotakin todella parempaa, kuten Hitler aikoinaan, ja kansallisosialistit, niin on yhtäkkiä puoli maailmaa julistamassa sotaa, ja vastassa. Tietysti eliitti, joka johtaa maailmaa nykyään, ei halua että kukaan näkee, miten paljon paremmin asiat voisivat olla.
Datu kirjoitti:
Kukkahatun kiristys on myös aika yleinen nykypäivän ongelma.
Siihen auttaa kukkahatun nauhan vaihto!
Sinooperissa tai kangaspuodeissa on hattuihin sopivia nauhoja, joita kannattaa koittaa! Osta sellaisia ja jaeskele ihmisille, joita hatunnauha kiristää. Toinen vaihtoehto on natsikortit, joita saa EMP:ltä tai varustelekasta. Aina kun joku kitisee jotain, nosta natsikortti ilmaan ja taatusti kitinä lakkaa!
https://www.varusteleka.fi/fi/product/sarma-natsikortti/14669
Mistä sinulla tuli edes mieleen nuo asiat :D