Tiedätkö henkilöitä jotka on oikeasti raiskattu...
...mutta eivät ole ikinä ilmoittaneet asiasta poliisille?
Kommentit (14)
Tiedän useamman, itseni mukaanlukien.
Tiedän. Ex poikaystäväni raiskattiin lapsena sukulaisen toimesta.
Esim. itseni. Entinen mies pahoinpiteli ja raiskasi useasti. Häpeä esti ilmoittamasta, ystävän avulla pääsin irti tyypistä.
Voimia ja omaa tahtoa kaikille tässä kierteessä oleville ja olleille, maailmassa on niin paljon parempaa.
Tiedän itseni. Ensimmäinen aviomieheni raiskasi minut monta kertaa vaikka se oli laitonta avioliitossakin jo silloin.
Tiedän (ja tekijä oli kyllä ihan 100% suomalainen)
Tiedän. Ystäväni joukkoraiskattiin eikä koskaan ilmoittanut asiasta sillä häntä hävetti :(.
Kyllä, minä. Tosin nimikkeenä olisi ehkä 'pakottaminen' kun en nyt kynsin hampain taistellut vastaan. En ilmoittanut, koska en olisi pystynyt todistamaan tätä asiaa.
En tiedä muita kuin itseni.
Aviomies raiskasi mut avioliiton aikana neljä kertaa, mistään niistä ei tiedä kuin hän ja minä. Häpesin itseäni niin paljon, ja hän vahvisti sitä häpeän tunnetta vielä ilkkumalla jälkeenpäin sitä, miten turha naisena olen kun en edes tuota kerro eteenpäin. Että oli vaan ihan oikein että hän mut raiskasi, ymmärrän sit sitäkin kautta miten huono ihminen olen. Tai en edes ihminen.
Mä meni ihan lukkoon aikanaan niistä kerroista, pystyin puhumaan vasta pari vuotta eron jälkeen noista terapeutille jonka luona kävin juttelemaasa koska mies ei lopettanut vainoamista ja ahdistelua. Ja teki muutenkin kaikkea kiusaa lastenkin kanssa.
Kyseessä on ulkoisesti täysin tavallinen suomalainen mies, evakkovanhempien kasvatti, rehti maalaispoika.
Tiedän monta. Esimerkiksi yksi kaveri ei ilmoittanut poliisille koska raiskaaja oli eksä. Toinen kaveri ei ilmoittanut koska raiskaaja oli nyksä. Yksi kaveri tuli isänsä raiskaamaksi. Ei ilmoittanut. Yksi kaveri juotettiin känniin ja raiskattiin, ei ilmoittanut. Yksi kaveri puskaraiskattiin, ilmoitti ja raiskaaja onneksi jäi myös kiinni ja tuomittiin.
Moni noista tutuistani sanoi ettei ilmoittanut koska pelkästi ettei kukaan kuitenkaan usko tai ettei raiskaajaa tuomittaisi.
Uskon ihan täysillä poliisin arviota jonka mukaan 90% raiskauksista jää ilmoittamatta. Varsinkin jos raiskaaja on joku tuttu niin ilmoittaminen on aivan erityisen vaikeaa.
Tsuvakeissa heitä on varmaan paljon. Unelma ei kestä eikä oma psyyke.