Kaatuuko lapsettomuudesta kärsivien suhde muita useammin?
Vai kuvittelenko vaan? Tuttavapiirissä useampikin tapaus, jossa lasta on yritetty kauan ja sitten kun piltti on viimein saatu niin edelleen kireys jatkuu. Lopulta erotaan.
Kommentit (5)
kaikkia juuri hiljattain lasten saaneita pariskuntia. Kun vauva tulee taloon, huomataan että ei se elämä olekaan mitään kovin helppoa ja sitten helposti erotaan kun luullaan että se vika on siinä puolisossa.
parisuhdetta. Näin minun tuttavapiirissäni.
Osan parisuhteita vahvistaa, osan ajaa eroon, niinhän kaikki isot kriisit tapaavat parisuhteeseen vaikuttaa.
Nyt olemme olleet kymmenen vuotta yhdessä, meillä on kaksi lasta ja olemme turkasen väsyneitä, mutta todella onnellisia.
Tuttavapariskunta päätyi toisenlaiseen loppuun, not so happy endiin: yrittivät lasta 7 vuotta, olivat kuitenkin onnellisia, matkailivat ja laittoivat kotia. Sittenpä toinen lähti pettämään ja liitto loppui siihen.
Lapsettomuus on aikamoinen kriisi ja vaikuttaa varmasti moneen asiaan. Jos lapsettomuuden syy on vain toisessa se voi kiristää välejä, seksistä voi tulla pakonomaista suorittamista joka tähtää vain lapsen saamiseen, hoidot rassaavat hermoja. Ajatellaan että kun sen lapsen vaan saa niin sitten se helvetti loppuu, mutta eihän se korjaa suhteessa pieleen menneitä asioita.