Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

10-vuotias lukee Raamattua?

Vierailija
14.09.2016 |

Me ollaan ihan tavallinen ateistiperhe, tyttö lukee koulussa ET:tä kun alakoulun vanhan opetussuunnitelman uskonto-opetus oli niin kovin kristillistä. Tytöillä ei ole hirveästi tietoa uskonnoista ylipäätään, kun ei ole osoittanut kiinnostusta.
Raamattu meillä on kotona muiden pyhien kirjojen ohella, ja nelosluokkalainen tytär on nyt jostain syystä innostunut kovin lukemaan sitä. Illat istuu huoneessaan ja lueskelee ja tekee jotain merkintöjä. Siis salaa. Olen tarkkaillut nyt muutamana iltana ovenraosta (bad mom, tiedän) ja sen kirjan parissa hän siellä nyhvää. En tiedä, miksei ole kertonut meille tai miksi ylipäätään sitä lukee. Pitäisikö asia ottaa tytön kanssa puheeksi vai annanko vain olla ja lukea?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raamattu on harvinaisen tylsä kirja minkä ikäisenä tahansa luettuna että oisit ylpeä vaan. Vaikka ehkä en kyllä aivan noin pienen lapsen antaisi lukea niitä aasinkullijuttuja sieltä.

Vierailija
2/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla kapinavaihe, te olette ateisteja ja hänen kaverinsa tapakristittyjä, siksi ns. kielletty raamattu kiehtoo. Ei kai tuossa mitään pahaa ole jos ei ihan fanaattiseksi ryhdy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna lukea. Minä aloitin 8-vuotiaana kun sain Gideonien Uuden Testamentin. Voit tietysti sanoa lapselle, että saa lukea ihan luvan kanssa. Ettei hän luule, että kieltäisit jos saisit tietää. 

Vierailija
4/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin luin tuon ikäisenä. Mummon isossa Raamatussa oli nimittäin mahtavia kuvia riehuvista enkeleistä, taivaallisista sotajoukoista ja irtopäitä roikottavista miekkamiehistä. Olen säilynyt viisikymppiseksi asti uskonnottomana. Tässä muuten tytölle tosi mielenkiintoinen kirja luettavaksi: http://www.adlibris.com/fi/kirja/maailman-myytit-ja-tarut-9789510171028

Voisiko joku uskovainen, joita tähän ketjuun väistämättä etsiytyy, kertoa minulle, millä enkelit liikuttelevat siipiään? Ihmisellä nimittäin ei ole sopivia lihaksia eikä voimia siipien liikutteluun. Tämä on askarruttanut minua 70-luvulta saakka, eikä kukaan asiasta oletettavasti tietävä ole suostunut vastaamaan.

Vierailija
5/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kirjavinkistä, täytyykin katsoa oisko tuota kirjastossa.

En tajua mistä on keksinyt, että voitaisiin Raamatun luku häneltä kieltää. Meillä on tosiaan maailmanuskontojen pyhät kirjat kirjahyllyssä ja isänsä lueskelee niitä ihan säännöllisesti, minäkin silloin tällöin. 

ap

Vierailija
6/6 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin luin just 10-12 v Raamattua.

Perhe oli ihan onnessaan kun ovat vakaita kristittyjä, vähänpä tiesivät siitä vihkosesta johon kasasin ristiriitoja, Jumalan suorittamia massamurhia jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yksi