Nonni, sinne meni taas 650€ vuokraan. Sai vuokranantajakin juopottelu rahansa. Vituttaa oikeasti!
Ja minä "saan" taas jatkaa ihanasti asumista tässä vitun läävässä! On sellasia pikku juttuja tässä talossa, mitä pitäs vähän niinku rempata mutta kun ei kuulemma vuokranantajalla oikein "ole sitä rahaa" että vois jotain paskaa tässäkin tehdä !! Joo ei vissiin ole!
Miks mä maksan 650€ vuokraa?? Sen takiahan mä maksan että vuokranantaja huolehtii että talossa on kaikki ok, sellaset jutut mitkä sille kuuluu !!
On kiva maksaa tyhjästä, siitä, että on joku rosonen katto pään päällä !!
Esim. jääkaappi on ihan kivikautinen ja hajoamassa. Oon monta kertaa nätisti sanonu, voisitko ostaa uuden. "Joo tottakai" kuuluu vastaus ja mitään ei oo kuukausiin tapahtunu.
No ostin sitten jumalauta soikoon ite jääkaapin vähistä rahoista ja heivasin tuon vanhan romun makkariin. Nyt on mitta täysi ja uuden asunnon haku edessä, kun on muitakin asioita mitä sen pitäs tehdä, en halua sanoa enempää kun en halua että mua tunnistetaan tästä !!
Vuokralla asuminen on kyllä täyttä paskaa, etten voi sanoin kuvaillakaan tätä tunnetta !!!!!!!!!!!!
Ihanaa kun on iso talo missä asua ja suht halvalla kun miettii et tälläsestä maksais jo etelässä päin jopa tonnin, mutta ei kauaa hymyilytä kun asiat on retuperällään ja vuokranantajaa ei kiinnosta muuta kuin se, että saa lypsettyä multa rahat !!!!!!!!!
Kommentit (123)
Vuokra-asunnoissa just hyvä puoli on se, että niistä pääsee vaivatta irti.
Vuokralaiselle ei kuulu se, mihin vuokranantaja rahansa käyttää. Sinä vaan hankit uuden asunnon, jos tekemäsi sopimus ei miellytä enää.
Ai ajattelit että etelässä saa ok-talon tonnilla kuussa. Täällä kuule maksetaan tonni vuosaarelaisesta kerrostalokolmiostakin.
Osta oma, niin ei tarvitse kitistä. Ihme ruikutusta.
Miksi vuokranantajan pitäisi vaihtaa toimiva jääkaappi uuteen? Tai muutenkaan tehdä muuta kuin asumista haittaavien vikojen korjaukset?
Minun asumiskustannukseni ovat 2700€/kk. Sillä saa asua kivitalossa pääkaupunkiseudulla 10 km Helsingin keskustasta.
Mun miehellä oli yksiö Helsingissä ja siinä muuten ei ollut edes jääkaappia. Eli se piti ostaa itse. 650 eurolla saa juuri jaa juuri yksiön Helsingistä.
Samoin hyvällä paikalla Espoossa pieni kerrostalokolmio: 1000 e.
Hmm, no ei ole velvoitetta ostaa mitään uutta, jos entinen on toimiva. Vuokralaiset ovat nykyään vaativia. Meidänkin pitäisi aina olla jotain pintaa maalaamassa tai tapetteja vaihtamassa, kun ei "silmää miellytä enää". Tsiisus, hommaa uus kämppä. On niitä tilalle tulijoita...
Muuta pois. Kukaan ei pakota asumaan siellä.
Missä fantasiamaailmassa nää "osta oma talo" -ihmiset elää? Voi kuinka yksinkertaista se oliskaan vaan hakea se laina pankista
No se, että jääkaappi on kivikautinen ei suinkaan tarkoita sitä, että vuokranantajalla olisi velvollisuus vaihtaa se uuteen malliin. Ja "hajoamassa" on myös melko suhteellinen käsitys... Oman kokemuksen mukaan ne välttämättömät asiat uusitaan/korjataan siinä vaiheessa, kun ne ovat oikeasti rikki.
Ostin oman kerrostalokaksion. Nyt voi uusia mitä tahansa ihan oman aikataulunsa mukaan. Ei tarvitse enää ketään ulkopuolista vaivata, jos mieli tekee vaihtaa vaikka se jääkaappi uuteen.
Maksat 650€ vuokraa. Vuokranantaja maksaa siitä summasta yhtiövastikkeen. Jäljellejäävästä summasta hän maksaa valtiolle veroa 30%. Loput voi sitten ryypätä, ellei hankintalistalla ole juurikin jääkaappia, hellaa, taloyhtiön remontteja maksettavana yms. Että ei taida känniä riipasta.
Vierailija kirjoitti:
Ai ajattelit että etelässä saa ok-talon tonnilla kuussa. Täällä kuule maksetaan tonni vuosaarelaisesta kerrostalokolmiostakin.
Kuule joo
Vierailija kirjoitti:
Missä fantasiamaailmassa nää "osta oma talo" -ihmiset elää? Voi kuinka yksinkertaista se oliskaan vaan hakea se laina pankista
No onhan se. Oma moka, jos on paskonut raha-asiansa sille mallille, ettei saa pankista lainaa. :D
Onneksi mulla on aso. Kaikki toimii täydellisesti ja on halpa vastike. Niin ja mikä tärkeintä: Ei lainaa <3
Vuokralla ei ole pakko asua juuri siinä asunnossa jos asunto ja vuokranantaja ei miellytä. Muuta pois. Eikö vuokralla asujat aina korosta sitä että on vapaus vaihtaa asuntoa koska haluaa!!! Se vapaus?
Kai jätät sen uuden jääkaapin sinne asuntoon? Muuten oli typerää heittää edellinen pois.
Teille jotka vuokraisäntiä kadehditte: monella vuokrantajalla on sellainen tilanne, että saa hädin tuskin omat pois. Tuottoprosentti on asunnoissa melkoisen matala.
Meillä on vasta hankittu pienkerrostalo (pitkäaikaiseksi sijoitukseksi ja miehelle työksi korjauksineen ja huoltohommineen jne.) Kassavirta on tällä hetkellä ja vielä aika pitkään eteenpäin negatiivinen eli minun työtulostani maksetaan koko ajan, jotta ihmiset saavat asua kodeissaan.
650 €/kk lyhentelee jo ihan kohtuullista asuntolainaa.