Miksen saa töitä?
Olen hakenut ainakin 80:a työpaikkaa. En pääse edes haastatteluihin. Missä vika?
Kommentit (14)
Vaikea saanoa, kun et kerro mitään siitä, mitä ja miten olet hakenut tai millainen olet pätevyydeltäsi.
Työnsaanti on vaikeaa, eikä nyt vaan ole töitä kaikille. 80 hakemusta ilman yhtään haastattelupyyntöä kuitenkin vihjaa jo, että jotain on viallakin. Lähetätkö saman hakemuksen useampaan paikkaan? Haetko osaamistasi ja soveltuvuuttasi vastaavia töitä? Vaikutatko siltä, että sulla on jotain annettavaa, vai haluatko vain palkan mistä tahansa duunista? Oletko käyttänyt kaikki verkostosi ja et kai vaikuta tuttavien ja sukulaisten ja muiden potentiaalisten työnantajien tuttavien edessä flegmaattiselta tai laiskalta? Muidta että kuka tahansa voi tuntea kenet tahansa ja siksi kaikkien silmissä pitäisi aina olla reipas, osaava ja innokas.
Olen syntynyt 80-l., akateeminen koulutus ja työuraa / kokemusta takana. Yritän personoida hakemuksia parhaani mukaan. Ei vaan toimi ja turhauttaa. Reippauden sain syntymälahjaksi 😉
Kirjoitustyyliä voisi ainakin petrata. Jos hakemukset on yhtä huolimattomasti kirjoitettu kuin tänne laitetut viestit, työpaikasta voi vain uneksia.
Kannattaa luetuttaa muutama hakemus jollakin ulkopuolisella, joka osaa sanoa rehellisesti jotain kommenneja niistä. Omille ympäripyöreille latteuksille ja virheille tulee aika nopeasti sokeaksi.
Oletko käynyt vuokratyöfirmoista kyselemässä?
Moni yritys on ulkoistanut rekrytoinnin niille. Ei maksa mitään käydä juttelemassa ja antaa cv niille.
Et ole varmaan ainut hakija.
Heinäkuussa 378 400 työtöntä työnhakijaa.
Ei tartte vialla olla mitään sen kummempaa kuin huono tuuri. Kun on 100 hakijaa, joista löytyy kolme parempaa, se on siinä. Aikoinaan haettiin samoja paikkoja opiskelukavereiden kanssa ja joku kerta pääsin minä, joku toinen kerta se, joka jäi rannalle edellisellä kerralla. Se on niin pienestä kiinni. Työttömyys ja työkokemuksen puute on kyllä esteitä. Tosin meillä ei kohta ole ketään kokenutta, kun kukaan ei halua kokemattomia. Omakin poika sai kokemattomana - suhteilla - ja jää nyt siihen firmaan, joka otti kokemattoman.
Lapsia?
Mies?
Ikä?
Nainen?
Äitiyslomapommi olet vielä vuosia
Jos hakemuksia tulee 651 kappaletta niin on suuri mahdollisuus ettei sinun hakemustasi edes lueta. Hyvä hakija löytyy 30 ensimmäisen joukosta. Itse olen samassa tilanteessa mutta syntymävuosi 1972 joten eläkkeelle pääsyä odotellessa.
Haet töitä joissa on kova kisa ja olet kallis ja kuitenkin osaamaton
Koska viimeksi olet ollut töissä ja minkälaisissa ?
Nyt on tosi huonot ajat hakea töitä jos sulla on joku koulutus. Kouluttamaton sen sijaan voi löytää yt:den jälkeen elämänsä tilaisuuden opiskella vihdoin parin vuoden koulutuksen itselleen. Siitä on jopa helppo siirtyä matalapalkkaduuniin. Mutta jos amk tai akateeminen, niin tuntuis järjettömältä.
Oletko tällä hetkellä työtön vai hakemassa uutta duunia työsuhteessa?
Tuotko motivaatiosi/syysi hakea kulloistakin duuni esiin?
Työnhaku on työlästä näillä työmarkkinoilla, sen tiedän itsekin. Minut irtisanottiin YT:ssä heti äitiysloman loputtua. Huomasin, että nyt olen saanut haastattelukutsuja paremmin kuin silloin kun vielä olin työsuhteessa. Kai se, että on juuri YT:ssä jäänyt työttömäksi selittää motivaation. Ei tarvitse arvailla onko hakijalla mennyt sukset ristiin nykyisessä duunissa tms. Tai sitten säälivät ja ottavat siksi haastatteluun. Ongelmana vaan minulla on se, että tulevan varmaan vielä pitkään olemaan täysin hajalla aika epäoikeudenmukaisista potkuista (long story short, sijainen sai paikkani). Että ei se haastatteluihinkaan pääsy takaa töitä. Nyt olen selviytynyt jatkoon sadan hakijan laumasta ensin videohaastatteluun (25 hakijaa) ja nyt sitten olin haastatteluissa (7 hakijaa). Vaikka haastattelu meni ihan ok, niin tiedän, että varmasti joukossa oli joku minua sujuvasanaisempi ja itsevarmempi. Ja kun hylsy tulee, olen entistä toivottomampi.
Veikkaan, että YT-korttia ei voi käyttää kovin pitkään. Eli kun olen ollut useamman kuukauden työttömänä, niin kiinnostan rekrytoijia vähemmän. Siksi yritän nyt tehokkaasti hakea töitä. Olen ihan uupunut viime viikon potkuista, jokailtaisesta hakemusten väännöstä ja näistä haastatteluista. Pelkään melkein palavani loppuun.
En minäkään. Tosin ihan ymmärrettävää koska alallani on muutenkin todella paljon työttömiä. Syntynyt v. 1993 ja asun Helsingissä.
Syntymävuotesi?