Kuinka sujuvasti 3 luokkalaisen pitäisi jo osata lukea?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Sujuvasti.
kuinka
Sen verran hyvin, että pystyy opiskelemaan biologiaa, maantietoa jne lukuaineita.
Aika sujuvasti kun alkaa ensimmäisen vieraan kielen opiskelu ja ainakin meidän kolmosella aloittavan lapsen koulussa lukutaitoa seurataan tarkasti heti alusta asti kaikilla erityisopettajan johdolla ja kotiin on tullut säännöllisesti infoa edistymisestä ja/tai ongelmista.
Teknisen lukutaidon lisäksi pitää myös ymmärtää lukemansa, sekä tietotekstejä että tarinoita. Yleensä tuon ikäiset pystyvät jo lukemaan nuorille tarkoitettuja romaaneita kuten Harry Pottereita.
Pitää selviytyä kohtuu ajassa ikäisilleen suunnatun kirjallisen teoksen lukemisesta. Itselläni toinen menee kolmoselle ja toinen vitoselle. Tämä joka nyt menee kolmoselle on aina ollut lahjakkaampi kuin vanhempi. Vanhemmalla lukutaito on kehittynyt kun lukee Aku ankkoja ja tietokonepeleistä oppii koko ajan englantia. Kyllä sitä lukemista pitää oikeasti lapsella harjoitella koska kolmosella lukuläksyjä on todella paljon, ja vieraan kielen opiskelu alkaa. Myös matematiikassa on paljon tehtäviä jotka hahmottuvat vain kun lukutaito on kohdallaan.
Sujuvasti.