Näkyykö Manrattanin kärjestä vapauden patsas?
Kommentit (8)
Eli nähdäkseen Vapaudenpatsaan ei tarvitse lähteä paatilla vesille?
Näkyy, mutta ei mitenkään kovin hyvin koska se on oikeasti aika pieni, eli jos oikeasti haluat nähdä sen, niin suosittelen käymään paikan päällä. Tai vähintään ajamaan lautalla Staten Islandille ja takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Näkyy, mutta ei mitenkään kovin hyvin koska se on oikeasti aika pieni, eli jos oikeasti haluat nähdä sen, niin suosittelen käymään paikan päällä. Tai vähintään ajamaan lautalla Staten Islandille ja takaisin.
tai tarkemmin sanottuna, ei se patsas ole sinänsä pieni, mutta matkaa Manhattanin eteläkärjestä taitaa olla melkein kilometri, eli hyvin pieneltä näyttää sieltä katsottuna.
Kyllä ae sinne rannalle näkyy mutta kiikareita suosittelen.
Battery Parkista näkyy. Mutta tuo Staten Islandin lautta on ilmainen, ja näkyy sieltä paljon paremmin.
Mun alkuperäinen suunnitelma oli käydä vain siellä kärjessä katsomassa patsasta mutta päästyäni sinne huomasin että Staten Islandin lautta oli lähdössä jokatapauksessa nenän edestä niin sama se oli sitten siihen hypätä. Ja olihan se upeaa nähdä lautalta käsin se patsas, sellainen New York hetki vaikka olin ajatellut että aika laimeaa turistimeininkiä jotain patsasta ihmetellä. :D Staten Islandilla lautalta piti poistua ja kävellä uudestaan sisään mutta se lähti melkein heti takaisin, jolloin sitten näytti hienolta saapua meritse Manhattanille kun pilvenpiirtäjät olivat vastassa.
Ei näy. Vapaudenpatsas ei ole lähelläkään Manrattania.
Näkyy