Merkkilaukuista...
Mieheni aikoo ostaa minulle syntymäpäivälahjaksi merkkilaukun, jonka saan itse valita. Budjetti on noin 1000-2000€. Suosittele merkkiä ja mallia!
Kommentit (46)
tää on vaan tää suomalainesen naisen "ei muhun ja mun mukavuuteen kannata satsata, mä juon kahvini sitten kylmänä seisoaltaan keittokomerossa kun saan teidät muut passattua" -ajattelua.
Mutta valitettavasti en osaa suositella mitään kun en tiedä, mimmoinen tyylii sulla muuten on. Itse en käytä "Laukkumerkkilaukkuja" vaan sovitan laukkuni muihin vaatteisiin ja ostan yleensä samaa/saman tyylistä merkkiä. Juu ja käytän myös markettikasseja.
Enkä silti ole mikään alistuva/alistettava. Mutta mikäs siinä jos on rahaa millä ostaa.
ostetaanko laukku Suomesta/ulkomailta?? Tämäkin rajoittaa sitten kovasti sitä,minkälaisen laukun voit hankkia.Vaikea suositella merkkiä,kun en tiedä tyylistäsi mitään-chanel tai d&g kun ovat aika erisorttisia;)
jos sinä et tiedä mitä haluat, olisiko rahalle joku järkevämpi käyttötarkoitus? Sen ymmärrän, että on valmis laittamaan tonnin johonkin, jota on kuolannut pitkään, mutta että vain siksi, että se on muotia?
"Kai munkin nyt sitten pitäis saada sellainen kallis laukku kun kerran muillakin sellaiset on, mitä niitä nyt oikein onkaan..."
Kerro se miehellesi ja unohtakaa koko laukku.
sen Hesarin jutun, miten näissä merkkilaukkutehtaissa käytetään laitonta työvoimaa kunnon riistotyyliin?
Minulle riittäisi oikein hyvin esim. 800 euroan Mulberry tai muu klassikko, mutta tuolla hinnalla kai sitten Hermesin Kelly?
Haluan sellaisen laukun, joka täydentää vaatetustani, eikä latista sitä. Olemme lähdössä Italiaan lomalle, joten siellä on varmasti laukkuvalikoima parempi kuin täällä Suomessa. Katselin jo hieman eri merkkifirmojen sivuja ja jonkilaisia suosikkeja löytyi.
Jos löydän edullisemmin laukun, niin mikään itsetarkoitus ei ole käyttää siihen kohtuuttoman paljon rahaa. Haluaisin sellaisen laukun jota voisi ylpeänä kantaa niin juhlissa kuin arkenakin, ja mielellään vielä useita vuosia. Vaatetukseni on klassinen; jakkupukuja, mekkoja, villakangastakkeja jne.
Löysin muutamia hyviä laukkukandidaatteja Pradalta ja Louis Vuittonilta. Jos joku Italian matkaaja osaisi vinkata hyviä merkkejä/kauppoja, niin kaikki hyvät vinkit otetaan vastaan.
ap
PS: Mieheni ostaa ja myös valitsee itse kalliita stereoita, autoja, tietokoneita, joten kyllä minä yhden laukun ansaitsen.
Osta vaan (tai siis anna miehesi ostaa) itsellesi laukku lahjaksi, jos sellaisen kerran haluat. En tajua tätä asennetta, että kaikki raha täytyy laittaa johonkin tosi tärkeään ja hyödylliseen, eikä ainakaan mihinkään sellaiseen, joka tekee jonkun naisen onnelliseksi. Kaikkien muiden ostoksethan ovat aina järkeviä...
Ja miksei laukku muka ole hyödyllinen ostos? Suurin osa naisista käyttää käsilaukkua päivittäin, ja merkkilaukut ovat yleensä pitkäikäisiä.
Italiassa en ole käynyt, mutta kuvittelisin, että suurimmista kaupungeista löytyy yleisempien merkkien omat liikkeet, ainakin italialaisten, kuten Gucci, Prada ja D&G.
kuinka te suomalaiset juntit yritätte olla niin parishiltonia että :D
Naurettavaa!! Ja mieletöntä tuhlausta laittaa LAUKKUUN 1000-2000e. Hohhoijjaa, mitä snobeja. Antaisitte hyväntekeväisyyteen. Tuolla summalla moni köyhä saisi leipää ruokapöytäään.
On ihan omaa valintaa jos haluaa käyttää siihen tonnin tai pari. Mitään lisäkestävyyttä tms. sillä ei saa, merkin kylläkin.
Ihmettelen toki sitä, että miten ap voi käyttää samaa laukkua arkena ja juhlissa!??!?
maksaa vaan siitä merkistä, kuten ap.
Hyvän, laadukkaan, nahkalaukun saa muutamalla sadalla eurolla.
Ne merkit maksaa sen lopun. Ei kannata. Ja sitä paitsi LV ja muut ovat kohta niin out kun olla voi.
Ihmettelen toki sitä, että miten ap voi käyttää samaa laukkua arkena ja juhlissa!??!? Se ei todellakaan "täydennä" sun pukeutumista.
Nyt kun olemme saaneet opinnot loppuun ja hyvät työpaikat, niin meidänkö pitäisi antaa kaikki rahamme köyhille? Kyllä minä autankin köyhiä, mutta kai jotain saa itsellekin jäädä monien syön-vain-puuroa-ja-makaronia-opiskeluvuosien jälkeen?
Kiitos vinkeistä! Lähdemme reissulle parin päivän päästä, joten haluaisin saada vähän kuvaa sitä ennen mihin liikkeisiin minun kannattaa suunnistaa.
ap
Mieheni aikoo ostaa minulle syntymäpäivälahjaksi merkkilaukun, jonka saan itse valita. Budjetti on noin 1000-2000€. Suosittele merkkiä ja mallia!
Versagen malleja ! Todella upeita laukkuja, esim. sellainen musta-valkoinen uutuus, sopii talveen ja kesään, mahdottoman upea ! Ei taidan maksaa ihan tonniakaan !
laittaa laukkuun edes 100 euroa, mutta en siltikään arvostele toisten valintoja. Enkä varsinkaan odota, että kukaan lahjoittaisi ansaitsemiaan rahoja hyväntekeväisyyteen sen sijaan, että ostaisi niillä itselleen joskus jotain kivaa. Suomessa on korkeat veroprosentit sen takia, että meistä köyhistä pidetään huolta. Verojen jälkeen jokainen saa tehdä rahoillaan mitä haluaa, vaikka ostaa sen 1000-2000 euron laukun.
-12
Ei kukaan voi olla noin juntti, eihän??
Sama merkkilaukku juhlissa ja arkena...buuaahhh, salli mun nauraa!!
Ja sitä paitsi veikkaan, ettei ap edes tunnistaisi kunnon laukkuja, jos niissä ei lukisi LV isolla.
Se ei maksa tonnia ja taatusti yhtä toimiva jne.
Italiassa on paljon käsitöintä tehtyjä laadukkaita ja yksilöllisiä laukkuja, joista ihan oikeasti kannattaa jopa maksaa.
Tusinatavara Louis Vuittonista ei kannatta enää tänä päivänä maksaa juuri mitään.
että joku viitsiikin laittaa LAUKKUUN 1000-2000 euroa, voi apua....