Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Opettaja kesälomalla :(

Vierailija
10.07.2016 |

Loppuisipa loma jo. Ihan oikeasti. Alkaa kyllästyttää. Mielessä pyörii koko ajan, miten minkäkin jutun voisi opettaa sille ja sille luokalle, kun ovat niin eritasoisia luokkia. Ja mitä sitten sanon vanhempainillassa, kun saan taas uuden valvontaluokan. Mietin, millaisia oppilaita mahtaa tulla. Sormet syyhyävät päästä töihin. Haluaisin alkaa tehdä tuntisuunnitelmia ja vuosisuunnitelmaa, mutta en voi, koska meille annetaan uuden lukuvuoden tiedot vasta viikkoa ennen koulun alkamista. Minulla on kaikki opetusmateriaali koulussa, koska kotona työhuoneestani tehtiin lastenhuone, joten en voi edes plärätä monisteita.

Paljon mieluummin ottaisin vähemmän lomaa ja enemmän palkkaa, niin kuin tekivät lastentarhanopettajat. Sinänsä kurja juttu, että valitsin ammattini lomaedun takia. En osannut kuvitellakaan, että pitkä loma voisi tuntua näin tylsältä.

Alaa ei niin vain vaihdeta. Olen kyllä katsellut sadan kilometrin säteeltä työpaikkoja, jotka sivuavat oppialaani, jo 15 vuotta. Ihan turhaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No yhy hyy.

Vierailija
2/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No yhy hyy.

Niin, tiesin kyllä, että tämmöisiä kommentteja täältä saa. En pahoita siitä mieltäni, joten turhaan vaivauduit katkeruuttasi osoittamaan.

Haluan sen sijaan aloituksellani tarjota henkistä tukea muille kaltaisilleni opettajille: kyllä vain, meitä on muitakin. Tämähän on asia, jota ei saisi edes sanoa ääneen. Ainakaan AV:llä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enemmän palkkaa ja lastentarhanopet samassa lauseessa???

Vierailija
4/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko tää provo vai voiko joku opettaja oikeasti ajatella noin?

Kysyn ihan tosissani. Itse pidän työstäni (en ole opettaja, ihan toisella alalla) ja mies sanoo mua sairaaksi kun kerroin että mulla saattaa olla kesälomalla ikävä töihin.

Vierailija
5/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin olet jaksanut! Onhan jo heinäkuu hyvässä vauhdissa. Veljentyttöni, kasiluokkalainen, oli tylsistynyt kesälomaan jo ennen juhannusta...

Vierailija
6/6 |
10.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä se työn nopea rytmi ja monipuolisuus tulee kesälomalla välillä mieleen. Opetustyö myös antaa niin paljon.

Toisaalta pitkä loma on tarpeen, jotta ajatus hellittää lopultakin työasioista, mutta ehkä syksyyn ja kevääseen voisi irrottaa kesästä pari viikkoa. Siellä syys- ja joululoman välillä ja ennen hiihtistä voisi olla vielä yhdet lomaviikot.

Sitten koulu alkaisikin jo heinäkuun kolmannella viikolla, mutta voisi olla ihan ok.