Mitä olette tehneet tänään? Tai aiotte vielä tehdä?
Päivähän on vielä nuori! Mulla on tylsää, pitäs tehdä ruokaa, mutta laiskottaa kamalasti! Lapsi menossa juuri päikkäreille, ehkä sillä aikaa revin jostain energiaa :D
Kommentit (16)
Ajattelin pitää sellasen lepopäivän kun o sunnuntai. ja kai sitä kasvispihvejä jaksais viel tehdä. O pakko sanoo et o tylsää! kait sitä tarveis lehdenkin käydä hakemas.
Aamulla heräsin ukkoseen, silloin nousin jo ylös. Aamun lehti, aamiainen. Pikkuhiljaa tein lounaan, lapset tulivat kotona käymään ja menemme kaikki äitini 70-vuotisjuhliin iltapäivällä. Siellä menee varmaan myöhään, jään auttelemaan jälkisiivouksissa ja tiskauksissa jne.
Pessyt terassia, laittanut lapsen päikkäreille ulos.
Jotenkin tosi blaah sunnuntai..ilmakin ihan harmaa.
Menen maalauskurssille :D jännittää, en ole yhtään taidemaalari tyyppiä
En mitään oikeastaan. Pyörin vähän aikaa kasvimaalla, ihastelin sen vihreyttä ja mietin pitäisikö rivejä harventaa. Ajattelin tehdä sen huomenna. Luin kirjaa ja lempiblogejani, ja nyt tätä palstaa. Teini ei oo vielä heränny ja mies kattoo tossa vieressä Hbon sarjaa.
Mua laiskotti viime päivinä, lomaltapaluun vuoksi.
Eilen sain hieman inspistä ja hääräsin vihdoin kotihommia.
Tänään saatan mennä pienelle metsäretkelle.
Jos ei sada.
Ihana luonto kutsuu sateen jälkeen, täällä on tullut esterin perssiistä:D.
Ostin kaappiin piimää:
ehkä huvittaa myöhemmin kokeilla eilen palstalta saamaani ohjetta maisemakahvilan raparperipiirakka :).
Nyt olen aamukahvista juuri selvinnyt :).
- yötyö
En paljon mitään. Ollaan kaikki enemmän tai vähemmän flunssassa. Lapset on katselleet lastenohjelmia, mies nukkunut sohvalla. Mä oon palstaillut ja yrittänyt saada jotain aikaiseksi keittiössä. Oon vähän pyyhkinyt tasoja, tehnyt ruokaa ja laittanut pyykkejä.
Aamiaista lapsille, vähän siivousta, käynyt kaupassa, pessyt koneellisen pyykkejä, lounasta lapsille, vienyt roskat ja kohta iltavuoroon.
Herännyt, laittanut pyykkikoneen päälle ja parhaillaan juon aamukahveja. Kai tässä hetken vielä dataan ja odotan että pesuohjelma loppuu, laitan pyykit kuivamaan ja sit pyörän sarviin ja yhdistetty muutaman tunnin lenkki- ja kauppareissu. Illalla rentoudun ja katselen telkkaria, luen, dataan lisää tms. sekä valmistaudun uuteen työviikkoon.
Siivonnut ja ruokaa teen nyt.. Lapsi katsoo piirrettyä ja mies harrastuksissa. Ruuan jälkeen varmaan pötkötän sohvalla
Miten nää sunnuntait tuppaa mennä aina laiskotteluksi, ellei ole sopinut mitään menoa tai muuta ihmeellistä... Lakanat pitäs vaihtaa ja ruokaa tehdä. Oottelen ukkosta, täällä on niin hiton painostava ilma! Ostin vesimeloonia viilentämään :)
Pessyt nojatuolin päälliset, käynyt koiralenkillä. Pohjoisessa on jotenkin tosi nihkeän nahkean painostava ilma, semmoinen, että on veto pois. Tekeekö sitten ukkosta. Salilla ajattelin käydä.
Syönyt aamupalan ja ruokkinut lapset. Pötkötellyt lattialla vauvan seurana jolle ei nykyään kelpaa muiden seura kuin mun. Patistanut esikoista laittamaan telkkarin vihdosta viimein kiinni. No nyt ne lähtikin yllättäen mummolaan leikkimään, nukutan vauvan ja AAHH, syön YKSIN lounaan ja teen jonkun jumpan.
Kun mies tulee salilta lähden kävelylle ja kastelemaan äitini kukat. Loppupäivästä en osaa sanoa.
Heräsin puoli yheltä. Monen viikon iltavuoroputki menossa niin rytmi mennyt vähän tämmöseksi viikonloppunakin.
Käytiin aamulenkillä koirien kanssa, ruokin ne ja muut eläimeni.
Nyt olen vaan istuskellut koneella kylmän maitokahvijuoman kanssa. Kohta kauppaan.
Tavoite olisi tänään saaa imuroitua, pyykättyä vielä vähän ja luettua pikkuisen kokeeseen, uusi yhen kevään tentin viikon päästä kotitenttinä...
Herännyt ja katsonut Yövahdin.