Tyttis raskaana eikä suostu aborttiin.. Haluan erota mutta
olenko tuomittu "isyyteen"? Eli pitääkö mun maksaa jotain elatusmaksuja lopun elämääni. Oltiin yhdessä 2v eikä olla naimisissa tai mitään. En antanut suostumustani isyyteen vaan epäilen naisen huijanneen pillereiden kanssa, joten en näe syytä miksi minun pitäisi millään tavalla ottaa osaa lapsen elämään, rahallisesti tai muuten.
M27
Kommentit (47)
Halusitko erota jo ennen tietoa raskaudesta vai vasta sen jälkeen?
Et ole ensimmäinen jolla on mennyt pupu pöksyyn...
Ymmärtääkseni olet. Naisen kanssa voit erota, mutta lapseen kannattaa luoda oma, henkilökohtainen suhde.
Olisit käyttänyt kondomia tai tehnyt vasektomian. Joudut maksamaan elarit tulojen mukaan. Kai sulla on tuloja?
Isyystestit voidaan tehdä lapsen synnyttyä, mutta jos todetaan sinun lapseksesi, maksat elatusmaksuja, kunnes lapsi on täysi ikäinen - et sentään lopun elämääsi. Ja tämä lapsi on sitten aikanaan myös perintösi jaossa mukana mahdollisten tulevien lasten kanssa.
Nyt on kiire kasvaa aikuiseksi ja isäksi. Joudut maksamaan elareita vaikka et olisi lapsen elämässä millään tavalla.
Haasta muija oikeuteen petoksesta.
Joudut valitettavasti. Se on kyllä väärin mun mielestä, naisen tulis tehdä abortti tossa tilanteessa.
Et sä mikään poika enää iältäsi ole, eikä sulla mitään tyttistä ole, niitä kutsutaan avovaimoksi tai naisystäväksi ja se on varmaa että mikään MIES et ole kuin noin ajattelet, ota vastuusi tekemisistäsi.
Isyyttä ei voi paeta. Sinut voidaan velvoittaa isyystestiin. Isällä on myös velvollisuus elatukseen kunnes lapsi on 18. Vaikka kyse olisi kännissä yhden yön jutusta. Aborttiin ei naista voi pakottaa. Kannattais miettiä tätä ennen työntää pippeliään minnekään.
Toivottavasti muijas tekee abortin, törkeetä!
No voi voi, nyt on myöhäistä itkeä. Itsepä panit paljaalla.
Käytitkö kondomia? Jos et, niin kanna luuseri vastuusi. Mikään ehkäisy ei ole 100%
Ja vaikka voisit todistaa että nainen jätti tahalleen pillerit syömättä, olet silti velvollinen elättämään lapsen.
Pyydä että tyttis ei ilmoita sua isäksi ja maksa sille joku könttäsumma mutta tee pitävä sopimus ettei ala sua kiristämään. Lähde samantien niin tajuaa ettet lähde kotileikkiin. Mitä kauemmin olet, sen varmemmin ei aborttia tee.
Joudut maksamaan elareita mutta katkaise silti välit muijaan kokonaan ja jätä yh:ksi kerta vastoin tahtoasi lapsen pitää niin olkoot sitten yh :)
Vierailija kirjoitti:
Käytitkö kondomia? Jos et, niin kanna luuseri vastuusi. Mikään ehkäisy ei ole 100%
Vaikka ois käyttänyt kumia niin se ei muuta asiaa mihinkään.
Aikamoinen tyttis kyllä, sellaisia lisääntymään joka käänteessä pyrkiviä silmän välttäessä, sellaisia ne tyttikset on vähän liian usein.
Vierailija kirjoitti:
Pyydä että tyttis ei ilmoita sua isäksi ja maksa sille joku könttäsumma mutta tee pitävä sopimus ettei ala sua kiristämään. Lähde samantien niin tajuaa ettet lähde kotileikkiin. Mitä kauemmin olet, sen varmemmin ei aborttia tee.
Mutta se lapsi saattaa myöhemmin pyytää isyyden selvittämistä itse.
Kyllä sun pitää maksaa jos (ja kun) isyys vahvistetaan. Tietysti ekaksi tehdään testit.
Se on katos semmosta kun sen mulkkunsa tuikkaa pilluun, voi syntyä lapsi.