Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Peukutusketju: keksitään tapausesimerkkejä, tekisitkö ls- ilmoituksen vai et

Vierailija
03.06.2016 |

Erittäin likainen ja sekainen koti, jossa haisee jätteille. Haju tarttuu asukkaisiin. Puhtaat ja likaiset vaatteet sekaisin siellä täällä. Homeisia ruokia hellalla. 4 täyttä roskapussia odottamassa viemistä. Muuten lasten ja vanhempien asiat kunnossa. (Tositapaus)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämäkin totta: lapsille luunappeja silloin tällöin. Esim vauvalle joka( ei takuulla tahallaan) puri äitiään käteen.

Vierailija
2/4 |
03.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverisi tunnustaa, että läpsii lastaan kasvoille n. Kerran kuussa hermostuessaan lapsen tottelemattomuuteen. Jälkiä ei jää, mutta tuottaa lievää / kohtalaista kipua. Kaverisi katuu ja pahoittelee joka kerran ja koettaa muuttua, mutta ei uskalla hakea apua vihanhallintaan ls:n pelossa. Muuten erinomainen perhe kaikilla mittareilla. Tositapaus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

15-v tulee kaapista ulos vanhemmilleen ja kertoo samalla olevansa homosuhteessa samanikäisen kanssa. Vanhemmat suhtautuvat asiallisesti ja myötätuntoisesti vakuuttaen rakastavan sa lastaan mutta eivät hyväksy homoseksuaalista käytöstä, koska syntiä. Kieltävät seurustelusuhteen niin kauan kun lapsi on 18/ asuu kotonaan. Vievät lapsen juttelemaan kristitylle terapeutille eheytymistarkoituksessa. Lasta ei kuitenkaan painosteta, ivata ym. Keksitty tapaus.

Vierailija
4/4 |
03.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naapurin 7-v aspergerlapsi sanoo, että menee koulusta kotiin, tekee läksyt ja syö. Sen jälkeen useana päivänä viikosta kuukaudesta toiseen hänen on pakko ulkoilla kolmisen tuntia. Kotiin ei saa mennä ennen seitsemää. Syyksi lapsi kertoo: "pitää reippailla, koska pikkusisko (ilmeisesti äiti ei jaksa sisarusten riitelyä), äiti lepää". Lapsi kertoo olleensa pari viikkoa lastenkodissa siskon kanssa puoli vuotta sitten. Ak:lle äiti kertonut, että lapsi kotona erittäin haastava. Muuta tietoa perheestä ei ole, kuin että äiti käy töissä ja on isäpuoli. Tosi.