.0O0HELMET 2008 HEINÄKUU.0O0
Minäpä alottelen uutta pinoa.
Käytin eilen Santeria vaihteeksi lääkärissä ja pojalla taas korvatulehdus.Nyt jos seuraava vielä tulee niin laitetaan lähete korvapolille.Puolessa vuodessa kun on neljä niin pittää mennä korvapolille.Santerilla ollut jo kolme 2 kk aikana.Voi että mua tympäsee!!
Jaa nyt pittää mennä poika hermostu...
anna_liisa ja Santeri 5kk
Kommentit (60)
Typsy tuolla yrittää kovasti mennä eteenpäin, ja hermostuu ihan kohta, siksi pikaiset kuulumiset...
Eli tein tänään -pitkästä aikaa, hehheh - raskaustestin, ja positiivinenhän se oli. Voi siis perse oikeasti. Eihän sit nyt uskonut että kakkonenkin tärppää ekasta kierrosta...:O:O Olo on ollut tässä männä viikolla ihan hirveä, ruuan jälkeen oksettaa, hikoilen kuin sika, ketuttaa kaikki, olo niin turvonnut että ole vain hame päällä voinut olla. Ja olisihan jo noista pitnyt tajuta että raskaanahan sitä ollaan... Isäntä vielä nukkuu, keitin juuri kahvit hänelle ja katoin pöydän, siihen sitten testi Aamulehden päälle...:D Kiva kun mun kammo-anoppi tulee tänään käymään, se vähän latistaa fiilistä... Typykin on ruvennut vierastamaan kovasti, niin eihän tämä nainen sitä tajua, repii vaan syliin väkisin...:/ Ärsyttävä akka. Sori avautuminen, se on oikeasti hirveä ihminen. Hänen mielestä mun pitäisi vielä "yrittää imettämistä"... Voi herranjestas, neitiä ole koskaan imetetty, totta mooses se sujuu 5kk vanhana...!!!!!
Jaahas, nyt neiti suuttui. Gotta go.
Valentine ja Typy 5kk, rv jotain...<3
valentine80:onneks olkoon raskaudesta!kivahan se on varmaan saada lapset pienellä ikäerolla.vaikka aluksi voi olla aika rankkaa.
anna_liisa ja santeri 5.5kk
Onnittelut vaan Valentinelle!!!! Ihanaa!!!
Jos meillä ois aina vaan meidän vauvatoiveista kiinni, ni mä oisin varmaan melkeen koko ajan raskaana=) Mut mulla tuntuu tuo imetys olevan niin tehokas ehkäsykeino, ett välillä harmittaa ihan tosissaan. Mut en sitten raaski sen takia olla imettämättäkään, ett tulisin raskaaks... Mut mulle kelpais semmonen vuoden puolentoista ikäero lapsille oikein mainiosti. Nohy, mut ehkä viel joskus mekin saadaan taas plussatestiä kattoo...
Mukavaa alkanutta viikkoo kaikille!!
Millamalla ja neiti kohta 5kk
Valentine80: ONNEA!!!!!!!!!! Olo on varmasti ennekaikkea epäuskoinen, kun näin nopsasti tulit raskaaks, kun eihän siitä nyt niin kauan ole kun ajatuksella leikit. *halit* Pitää näemmä siis olla varovainen mitä toivoo ;) Toivotaan, että pääset helpolla varsinkin nämä ekat raskausviikot, jotta saat ja voit nauttia Typyn vauva-ajasta. Ja tuntuupa sitten olo hyvälle tai huonolle niin tääl me ollaan.
Palailen omia juttuja löpisemään myöhemmin, nyt kutsuu pyllypyykki..
Nojanda ja Tipu 5 kk jotain
Eipä enää tarvitse jahkailla vauvakuumeisena, että yrittääkö toista vai ei... Korkeammat voimat päättivät sun puolesta. =) Onhan se kivaa Typyllekin, kun saa sisaruksestaan leikkikaverin.
Kaikista mun natinoista huolimatta on oikeasti ihana, kun näkee kaksi omaa pientä ihmisolentoa vierekkäin (jos tietenkin yksikin oli ihana katseltava :D)... Ja tieto siitä, ettei kumpikaan ole varmasti yksinäinen, kun aina on kaveri leikkimässä!
Ja niin. Olipa olo mikä tahansa, niin täällä ollaan ja kuunnellaan!
Kyllähän se luonto osaa järjestää asiat aina parhain päin :p
Luuk@
Voi että oon vähän kade... mä toivoisin kans vielä yhtä vauvaa, mutta musta tuntuu, ettei se siihenkään jäis. Tää vaiva nyt sattuu vain oleen kroonisena :) Mutta sisarukset on ihana asia, voimavara koko elämän ajaksi! Mun sisko on mulle yks maailman tärkeimmistä ihmisistä ja tuntuisi orvolta jos ei häntä olisi. Tietysti sitä mitä ei ole, ei osaa kaivatakaan. Ja kun niitä lapsia ei tule napista painamalla, niin aina ei voi edes saada lisää lapsia, tai edes sitä yhtäkään. Mutta nyt eksyttiin jo sivuraiteille. Ihanaa odotusta kuitenkin sinulle! Minnes se laskettu aika meneekään? Huhtikuulle?
Täällä kaikki ennallaan. Ollaan tyttöjen kans ihan kesärytmeissä. Ollaan annettu isompien (2v ja 4v) valvoa ysiin asti, joten aamuisin ollaan herätty vasta 8.30-9.30! Pian kyllä täytyy taas palailla normirytmeihin (unet klo 20-08) kun isoimmalla alkaa seurakunnan kerho parina aamuna klo 8.30. Jesta, mitenhän edes ehditään sinne!
Meillä menee täällä siis mukavasti. Isillä on enää tämä viikko töitä ja sitten 5vk lomaa. Ihanaa olla yhdessä niin pitkä aika!
Inari on maistellut nyt kolmisen viikkoa kerran päivässä soseita, pari ruokalusikallista kerrallaan, ollaan nyt 5 makua maisteltu ja kaikki menee kuin olis aina syönyt :) Avaa suutaan ihan innoissaan ja pupeltaa kaikki. Eli ei pitäis olla huolta syömisen kanssa sitten jos pystyn imettämään sen ½ vuotta ja alkaa muuta ravintoakin menee. Tai meneehän sitä nytkin, muttei muutamaa teelusikallista enempää päivässä.
Meil ei liikuta vielä minneen, eli yhtä hitaasti etenee motorisesti kuin isommatkin. Vähän kyllä jo liikkuu napansa ympäri ja on alkanut viihtymään enemmän vatsallaankin. Osaa kääntyä, muttei sitä juurikaan harrasta. Hiljaa hyvää tulee :) Muutoin Inari on kyl tosi valpas ja seurallinen pikkuneiti. Ja iloinen ja nauravainen. Usein ei tarttee kun katsoa vähän silmiin niin alkaa jo kihertää naurua. Imettäessä ei saa yhtään katsoa silmiin, muuten ne alkaa heti tuikkimaan naurusta eikä syömisestä tule mitään.
Mutta nyt silittämään, jee! Mä RAKASTAN silittämistä! Nykyään menee jo pikkuhousutkin silityksen kautta kaappiin :) Voisin pian vaihtaa alaa ja alkaa täyspäi(väi)seksi silittäjäksi :D
Mukavaa kesää kaikille!
Mikaela ja Inari 4kk 3vk.
- Oi että, muistan sen tunteen kun itelle tuli + testi, oli se niin ihana tunne!! Onnea vielä koko perheelle!! :)
tuntuu jotenkin ihan oudolta tää palsta taas...tää tekstikenttäki on ihan outo, pieni ja teksti on kauheen isolla (pienentyyköhän sitten lähetyksen aikana...) No, enpä oo hetkeen kyllä täällä kirjottanutkaan...
Meille kuuluu hyvää. Neiti on oma aurinkoinen ittensä ja soseita ollaan maisteltu nyt n.8päivää ja hyvin alas menee! peruna-kukkakaali sai isot irvitykset aikaseks, mutta muut menee hyvin. Päärynä on Venlan suosikki :)
Täällä kääntyillään kanssa kovasti. Selällään ei pysy enää ollenkaan, ainakaan kauaa, ja tämän takia on hankalaa vaihtaa vaippaa ja nukuttaa neitiä sänkyyn. Yöt on tullut jotenkin levottomiksi, herää sen 4kertaa suunilleen syömään. Pitää varmaan nostaa vellin määrää, kun ollaan vasta 60ml juotu.
Päivistä on tullut siinä mielessä erinlaisia, että neiti kaipaa seuraa kokoajan eikä viihdy itekseen ollenkaan! Onko se tää ikä, vai mikä...ja päiväunille on joskus tosi hankalaa mennä, ei taia oikein malttaa.
Nauru on kyllä maailman ihanin ääni. sitä on ihana kuunnella.
Suvi ja Venla 4kk ja rapiat päälle
Meidän pikkuneiti jostain syystä herätti meikän tuossa puoli kuudelta, menin laittamaan kahvit tippumaan, lämmitin maitoa, ja eikös neiti ollut jo nukahtanut takaisin. Nyt sitä sitten istutaan koneella ja ihmetellään omaa oloa... On nimittäin sellainen krapulaolo että oksat pois, ja yllättäen sama vessassaravaus"mahatauti" iski taas, ihan täsmälleen kuin viime kesänä kun Typyä odotin. Eli siis ei okseta, kyse on... hmm.. toisesta päästä..?:p Sori tällaset jutut heti aamulla.:D
Meillä onkin tossa kymmeneltä 5kk neuvola, saapi nähdä mitä täti tuumaa neidin kasvavista michelin-renkaista jaloissa ja masussa... No, ainakin on ruoka maistunut, ei ole vielä mitään sellaista löytynyt mit Typy olisi vieroksunut. Parempi niin. Nyt ollaan viikko maisteltu lihaakin, sekin uppoaa kuin häkä, ehkä jopa paremmin kuin hedelmäsoseet. Isäänsä tullut...:)
Joku aiemmin oli puhunut vierastamisesta. Typsykkä nimittäin vierastaa minun äitiä, jos on uudet silmälasit päässä. Vanhat kelpaa, mutta uusilla itkettää.:/ Ja eilen kun oli anoppi ja kaikki 3 miehen sisarusta käymässä, niin ei sitten vierastanutkaan yhtään. Todella outoa. Ja arvatkaa vaan tuliko taas lahjaksi vaatetta, sinisiä, kokoa 100-104...!!!!!!!! Voi @£& ett ärsyttää se ämmä.......
Nyt pitää mennä kyllä ottamaan lisää kahvetta, laittelen sitten infoa tuonne neuvolapinoon kunhan kotiin päästään.:)
Valentine ja Typy huomenna 5kk
Meidän pikku rinsessa...<3
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=cf12ff56-5221-11dd-bd90-…!
Onnea Valentinelle!! Voi, vitsi! Onpa kyllä tosiaan ihanaa ja täältäpä sitä meitä monta löytyy jos tukijaa, kuuntelijaa, ilon jakajaa jne. etsit :)
Tuo on tuo alkuraskauden pahoinvointi kyllä tuoreessa muistissa. Ehkä pahinta mulla koko raskaudessa on aina tuo alku ollut öklötyksineen.. Vai tuli sitä vaatetta. No, on tosiaan hiukka reilumpi koko.. No, meillä minun mummo tuo aina vaatetta lapsille ja jos se itse yksinään on päässyt kauppaan niin koot on mitä on. Tässä viimeksi tuli 110 cm t-paitoja Veikalle. Noo, Siiri oli iloinen paidoista kun sillehän ne paremmin menee kuin Veikalle.
Meillä ollaan nyt kiukuteltu pari päivää kun toinen hammas on puhkeamassa tuohon alas. Kivasti sellainen terävä kulma tuntuu ja nyt Veikka on ruvennut niin tekemään, että kun maitoa on saanut tarpeekseen lopsauttaa suun kiinni ja siis minun nänni on välissä!! Vaikka ei tuon enempää ole tuota purukalustoa vaan sattuu se muuten aika helkatisti!! Siis Veikka tekee tuota yölläkin ettei pelkkää kokeilua ole, että mitäs se äiti tuohon sanoo.. Ei ihan joka kerta mutta useamman kerran vuorokaudessa. Että vinkkejä vain jos on antaa?
No, mutta nyt pitää mennä laittaa aamupalaa. Äsken vasta herättiin! Eipä ole ihan hetkeen sattunut, että näin pitkään olisi nukuttu. Ihania nää aamut välillä :)
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=77b041fb-523f-11dd-bd90-…!
Eli tein eilen varmistustestin, joka näyttikin negaa!!! Soitin sitten neuvolantädille, joka laittoi minut kvantitatiiviseen testiin, eli näyttää kuinka paljon hcg:tä mulla on kehossa vai onko ollenkaan. Nyt sitten pitäisi kasiin asti odotella ett saa tuloksen... Voi prkl että nyt ketuttaa, ja on koko ajan sellainen olo että menkat alkaa.
Eilen sitten käytiin 5kk neuvolassa, ja kaikki oli oikein ok, sai piikinkin pyllyyn, ja tuska unohtui sekunnissa kun tädillä oli niiiin paljon kivoja leluja. Uusi tuska tulikin siitä kun ne lelut piti jättää tädille...:)
Nyt pakko hipsiä hakemaan lisää kahvia, olen varmaan huono äiti kun mietin että aamut, jolloin kaikki muut nukkuu ja itse saa istua vaan koneella kahvikupin kanssa, on aika ihania...:)
Valentine ja Typy tasan 5kk
pikaisesti tulin käymään. Meillä on ollut myös tuota vierastusta. Lähinnä silloin kun ihmisellä on tummasankaiset silmälasit. Huusipa kerran isälleenkin kun erehtyi silmälasit päähänsä laittamaan. Onko muilla jo menkat alkaneet ? Mä odottelen edelleen, koko ajan on sellainen olo että alkais mutta ei kuitenkaan. Raskaana en toivon mukaan ole :| Tässäkin katraassa tekemistä piisaa riittävästi (lapset nyt siis 5v, 3v, ja 5kk ) Ehkä viiden vuoden päästä katsotaan asiaa vielä uudelleen ;)
valentine80:toivotaan et se ois kuitenkin sulla plussaa!
Mulla on kuukautiset jo alkaneet,ollut jo monet.Kuukauden oon syönyt jo pillereitäkin.
Meillä santeri osaa jo vierastaa.4kk ikäsenä alkoi.
Tummia ihmisiä vierastaa.
anna_liisa ja santeri 5.5kk
Valentine: Et kyllä mun käsitykseni mukaan ole lainkaan huono äiti saatikka sit ihminen, jos kaipaat vähän omaa aikaa... Ja vieläpä niin, et otat sen oman ajan sieltä, joka ei ole keltään muulta edes pois!!! Ilmoittelethan sen hcg-testin tuloksen sit kun ehdit/jaksat... Tsemppiä!
Linus ei osaa vierastaa. Poika nauttii kenen tahansa sylistä. Hihkuu ja juttelee kaikille... Rytmiä hän (minä) ei löydä, vaihtelevasti nukkuu pitkiäkin pätkiä, mutta nyt on jo toisinaan niin, ettei syö yöllä lainkaan. Havahtuu kyllä hereille, mut jatkaa uniaan, kun pääse sivuvaunusängystään kainaloon :D
Ja mikä parasta, itkeminen on selkeästi vähenemään päin. oon joskus kuullut sanottavan, että kaikki lapset itkee saman verran kolmeen ikävuoteen mennessä... Ja meillä on käymässä niin, et Linuksen lopetellessa huutomaratonejaan Luka aloittelee... Kiukku yltyy pienimmästäkin vastoinkäymisestä... eh...
No, mutta. Tarvii mennä taas. Oon alkanut pikkuhiljaa pakkailla, kun määräaikainen vuokrasopimus lähenee loppuaan ja jonnekin olis muutettava...
Ollaanpa tutkalla!
Luuk@ ja Linus 5kk
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=84012ac1-532f-11dd-84e6-…!
Valentinelle tsemppihali! Toivottavasti se on kuitenkin se plussa!!! Jos mä saisin päättää (ja en olis päässyt opiskelemaan), haluisin toisen vauvan kans heti putkeen. Ekat kaksi kuukautta oli tosi rankkoja, mut nyt kaikki menee jo omalla painollaan. Mut meidän neitihän on "tekemällä tehty" ja isäntä taitaa suostua vasta muutaman vuoden päästä takaisin hoitoihin. Siispä nautin nyt tästä yhdestä kiljukaulasta senkin edestä.
Meillä kiljutaan; niin riemusta kuin kauhustakin. Ennen itkettiin vaatteidenvaihtoa. Nyt karjutaan, vääntelehditään ja kiljutaan ilman itkua niin, että oikeasti aikuinen kaipaa jo korvatulppia. Samoin kiljutaan, jos neiti istutetaan sitteriin hän joutuu odottamaan ruokaansa muutaman sekunnin.
Toissapäin tuli todettua, että tuo lapsi syö juuri niin paljon kuin sille antaa. Erehdyin syöttämään tuplamäärän puuroa illalla ja neiti halusi tissittelyt päälle. Nostin neidin normaalisti pystyyn röyhtäisemään ja röhky tulikin piiiiitkän varren kanssa. Puolet ilta-ateriasta valui sitten pitkin mun selkää, neidin vaatteita ja olohuoneen sohvaa. Ja toinen puoli tuli sitten sitterissä kun yskittiin ja yökättiin. Ne sain kopattua harsoon. Eli koko poppoo ja olohuone meni pesuun...toisen kerran samana päivänä. Eilen illalla sitten ulos lähteissäni vannotin miestä, että antaa vain puoli annosta puuroa..ja hyvin oli pysynyt sisällä.
Miehen loman 4.viikko menossa ja aletaan totisesti käydä toistemme hermoille. Hänellä on olat tapansa ja tyylinsä lomailla ja vaikeaa tottua siihen, että Jempun kanssa lomailu ei ole mitään lomaa. Lisäksi hän totuttaa Jeminaa sellaisiin juttuihin, mihin mä en sitten syksyllä pysty (esim. nukkumaan päiväunet vain liikkuvissa vaunuissa. -> jossain vaiheessa mun on tehtävä kouluhommat.) Meillä alkaa siis elokuun alussa hommat kaikki alusta...:(Onneksi on vielä kolme viikkoa aikaa ennen koulunalkua totuttaa Jemina uusiin kuvioihin.
Olen kaavaillut, että yritän jättää Jeminalta aamutorkut pois ja nukuttaa sen sijaan aamupäivällä 10-11 maissa tunnin verran (nukkuu sen normaalisti nytkin, jos aamulla on ohjelmaa niin, ettei pääse nukkumaan) ja sitten toiset unet 14-16 välillä. Silloin nukkuisi aina siihen aikaan kun mä olen koulussa.
Yöt menee melko hyvin. Jemina syö illalla riisipuuroa ja nukkuu sen voimin 20(21)-06(05). Syö sitten ja nukkuu vielä tunnin verran. Ainoa ongelma öissä on, että Jemina heräilee joskus 01-03 välillä tosi monta kertaa hamuamaan tuttia. Pitäis varmaan alkaa kapaloimaan se uudelleen.
Ollaan oltu melkein koko kesäloma kotona (no juhannuksesta oltiin muutama päivä mökillä), joten tuntuu ihanalta lähteä perjantaiaamuna reissuun. Me mennään katsomaan Santanaa Porin Jazzeille ja sieltä Vammalaan hotelliin kahdeksi yöksi. Sunnuntaina ajellaan sitten Poriin kummipojan ristiäisiin. Ensi viikolla mies onkin sitten ti-ke reissussa poikien kanssa ja torstaina reissataan Kotkaan sukulaisia tapaamaan.
Loppuloma meneekin sitten varmaan noiden kotiprojektien parissa. Pitäis saada eteisen lattia saumattua ja vessojen remontointia aloitettua. Ja sit Jeminan huone pitäis rempata ja siirtää se sinne nukkumaan. Ehkä se auttais sitäkin nukkumaan paremmin...
Nyt tuli taas kauhea romaani. Pitänee mennä hetkeksi telkkarin ääreen ennenkuin suuntaan sänkyyn...
eli veriarvo oli 6UI, eli jotain arvoa oli, ei tarpeeksi, ensi viikolla uusiin testeihin ellei ala menkat. Kun en oikein edes tiedä milloin ovis oli niin en nyt sitten tiedä että mitä ajatella. Kiva viikko tulossa...:(
Lauantaina pitäisi päästä tuulettumaan että ehkä se vie vähän ajatuksia pois, kaverilla synttärituparit, mutta sitten kun olen juomatta niin kaikki varmaan kyselee että ei kai taas... En kyllä uskalla juodakaan, taidan vedota johonkin lääkekuuriin..:)
Meillä alaikenet punottaa siihen malliin että joku aamu herätessä on varmasti ainakin yksi hampi tullut läpi. Eilen ei ruoka maistunut entiseen malliin, eli jotain siellä suussa tapahtuu...
Onko muuten muilla sellaisia kuumakalle-vaaveja? Typsy on ihan lämmin vaikka hengailee koko ajan vain vaippa päällä kotosalla, ei ole siis kuumeinen, vaan "saletisti hot", teinix-termejä lainatakseni.:D Laitan tuohon kuvan hänen normaalista kotivaatetuksesta...
Nyt vähn galluppia: Eli mitä vaippoja käytätte, merkki, malli, koko? Kun meillä on jo 8-15kg Pampersin housuvaipat käytössä, neiti on vähän mahakas...:)
Jaahas, neiti heräilee, onkin ollut jo tunnin ottamassa iskän kanssa aamu-unta palloon.
Valentine ja Typy 5kk
Eli tässä kesävaatetta a la Typy:
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=190a5403-53c6-11dd-84e6-…!
Valentine: Toivottavasti tilanteesi selviää nopeasti, niin ei tarvitse elää epätietoisuudessa. Tsemppiä!
Itselläni olisi varmaan aika kaksijakoiset ajatukset, jos nyt huomaisin olevani raskaana (tosin siihen on aika minimaalinen mahdollisuus koska olen syönyt jälkitarkastuksesta asti minipillereitä, eikä menkoista siis ole tietoakaan + Leo on edelleen täysimetyksellä). Ei olla vielä käyty miehen kanssa keskustelua siitä, tuleeko meille lisää lapsia. Itse olen taipuvainen ajattelemaan, että ehkä haluaisin kolmannenkin, mutta mieluummin tuollaisella noin kolmen vuoden ikäerolla, kuten esikolla ja Leollakin on. Mutta joskus elämä yllättää, eikä lapsia tietenkään tehdä. Niitä saadaan, jos saadaan.
Mikaela: Inari kuulostaa ihan meidän Leolta. Leokin on niin seurallinen ja aurinkoinen, että imettäessä pitää olla tosi tarkkana, ettei erehdy ottamaan katsekontaktia. Siihen loppuu aina syömiset sillä erää ja alkaa virnuilu, naureskelu, iloinen juttelu ja kaikenlainen pelleily.:-D On jotenkin niin ihanaa, kun Leo herääkin melkein aina iloisena ja hyväntuulisena. Usen herää omia aikojaan kaikessa hiljaisuudessa, ja kun sitten jossain vaiheessa huomaan, että poika on hereillä ja menen katsomaan, niin sängyn pohjalla alkaa vimmattu kikattelu, heiluminen ja pärisyttely.
Vaan onhan pojalla sitten temperamenttiakin. Esikoinen taisi olla kauttaaltan vähän tasaisempi luonne jo vauvana.
Leon kanssa ollaan nyt yritetty maistella sekä Almiron Peptiä että bataattisosetta. Menestystä ei ole kyllä ollut. Leo sylkee suusta kategorisesti (joko huvittuneena naureskellen tai lopulta hermostuneena huutaen) kaiken, mikä ei ole tissi tai äidinmaitoa. Tuttipullot, nokkamukit, tutit, korvikemaito, äidinmaito muusta kuin tissistä tarjoiltuna, bataatti, ruusunmarja... mikään ei kelpaa alkuunkaan. No tuota bataattia on parina päivänä nieleskellyt (vahingossa) ehkä teelusikallisen verran ja samoin yhdestä tietystä nokkamukista on nokkaa pureskelemalla pari kertaa juonut ehkä parikymmentä milliä maitoa. Hitaasti etenee tämä homma, kun tuo poika on tuollainen puritaani.;-) Mutta se asia oli kyllä tiedossakin, ja sen vuoksi juuri aloitettiinkin nämä harjoitukset jo nyt, vaikka tarkoitus on täysimettää poitsua puolen vuoden ikään. Jospa nyt ainakin nuo maut tulisivat tutuiksi tässä pikkuhiljaa.
Mekin ollaan tehty remonttia (_o/ Nonna) ja se on sujunut yllättävän hyvin. Esikoinen on tämän viikon mummolassa ja Leo on nukkunut unensa tyypilliseen tapaansa hienosti ja säntillisesti, joten olen saanut maalattua ym. aika rauhassa. Toki koko projekti olisi ihan eri planeetalta, jos ei kaikki tapahtuisi vauvan rytmin mukaan. Oman lisähaasteensa hommaan tuo se, että mies on tällä hetkellä yötä päivää töissä, joten saan junailla kaiken ihan itsekseni. Vaan kylläpä on erikoista, kun on vain yksi lapsi kotona! Tuntuu ihan lomalta, vaikka esikko nyt onkin jo aika reipas ja omatoiminen. Ikävähän tuota jo alkaa olla. Onneksi lauantaina tulee kotiin.
Nyt takaisin remppahommiin. Iloisia päiviä kaikille!
Lumileopardi ja Leo kohta 5 kk
Piti alkaa satuilemaan, kun ei oo saanu taas aikaiseksi... Aika kun tuntuu juoksevan eteenpäin.
Linuksen kanssa on joka päivä vähän helpompaa. Pullo kelpaa nykyisin poikkeuksetta (joka tietysti on johtanu siihen, etten imetä enää ko öisin) ja kiinteitä syödään hienosti. Maissi on herkkua ja sitä syödään toisinaan vaikka purkillinen!
Ja niistä taidoista kun on ollu puhetta... Oltiin mummula-reissulla viikon päivät ja siellä Linus oppi sen kääntymisen ja tavaroihin tarttumisen taidon :)
Eilen illalla kun makoiltiin lattialla tulin katsoneeksi pojan suuhun... Yläleuassa pingottaa KUUSI etummaista ihan vaaleana!!! Onpas kumma ko vauva niin kuolaa :D
Pitää tulla toisena päivänä kertoilemaan muuta ja kummempaa, tulinpahan kuiten nostaneeksi pinon ylemmäs tässä samalla... Kuvia kanssa laitan, kun saan reissukuvat siirrettyä koneelle...
Luuk@ ja Linus lähes 5kk