Mies ei tullut kotiin yöksi
Heippa! Mielipiteitä tiedustelen.
Mies lähti eilen viettämään iltaa kaverinsa kanssa ja hänen piti tulla kotiin yöksi. Kahden aikaa yöllä koitin soittaa hänelle, mutta koska hän ei vastannut puhelimeen, soitin kiukkuisena hänen kaverinsa puhelimeen ja tavoitin hänet siitä. Hän siis itse vastasi. En jutellut hänen kaverinsa kanssa, jonka tunnen kyllä hyvin. Mies ilmoitti juovansa vielä muutaman ja tulevansa kotiin.
Puolitoista tuntia myöhemmin koitin soittaa hänelle uudelleen monta kertaa, eikä hän vastannut. Nyt aamulla heräsin eikä hän ollut kotona. Soitin tietenkin jälleen hänelle, eikä hän taaskaan vastannut. Tovin kuluttua hän soitti takaisin. Kutsui minua riivaajaksi, koska olin koittanut soittaa yön aikana monta kertaa ja oli mulle vihainen..
Olemme seurustelleet viisi vuotta ja tämä ei ole eka kerta, kun hän tekee näin. Aina on luvannu, että ei tapahdu uudelleen. Ja näinä muina kertoina en ole edes välttämättä soittanut mitään kiukkupuheluita keskellä yötä, eli ei jätä sen takia tulematta.
Olenko minä tässä kamala "riivaaja"? Ja tässä on koko tarina mitään poisjättämättä.
Ps. Kyse ei taida myöskään olla siitä, että olisi miettinyt eroa pidemmän aikaa. Mies kosi n. viikko sitten.
Kommentit (63)
Kaverin sohvalla melko varmasti.....:)
Miehen olisi pitänyt yöllä ilmoittaa että aikookin yöpyä esim. kaverillansa.
Miehellä on nainen/naisia kierroksessa.
Vierailija kirjoitti:
Onko tuo sinusta ok?
Ei ole. Mutta miehen mielestä on ja minun mielestäni hän on väärässä.
-AP
Pettää varmasti.. eli jätä se heti!
Lapsellisuutta olla kertomatta että hei jäänkin kaverin sohvalle tms. Vastuuton mies.
Vierailija kirjoitti:
Miten joku kehtaa soitella noin?
Sellainen, jota kyseinen mies on kerran pettänyt. Tästä on kuitenkin monta vuotta ja asia on käsitelty, mutta mielestäni hänen pitäisi ilmoittaa mikäli ei ole tulossa kotiin..
-AP
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Onko tuo sinusta ok?
Ei ole. Mutta miehen mielestä on ja minun mielestäni hän on väärässä.
-AP
No muuttuuko miehesi käsitys, jos kerrot ettet aio sitoutua loppuiäksesi mieheen, joka käyttäytyy noin. Ja itsesi on mietittävä, onko tämä dealbreaker vai ei. Minulle olisi.
Kosi mutta haluaa silti vielä juosta naimassa. Munkin miehellä oli tällänen kaveri.
Sen kerran ku mies lähtee ulos kavereidensa kans (oletan, että ei ihan kovin usein lähde) ni sinä soittelet koko ajan perään ja kyselet jotain väliaikatietoja..... herääs nyt
Vierailija kirjoitti:
Miehellä on nainen/naisia kierroksessa.
Ei, vaan hän vietti vapaapäivää naisesta. Miesten maailmassa on -yllätys!- muutakin kuin naiset.
Mitähän miehesi on mieltä kun seuraavan kerran menet viettämään naisten iltaa etkä tule yöksi kotiin ?!
Mun miehen tai mun ollessa viihteellä, kumpikaan ei ole soittanut toiselle kahdelta yöllä ja kiukkuisena vaatinut tulemaan kotiin.
Miksi sä teit niin? Oletko sä joku äiti, joka säätelee kotiin tulo ajat?
Miehen yöpyminen muualla oli ehdottomasti väärin, kun ei siitä ilmoittanut, mutta kyllä säkin aika kiukkuiselta pirttihirmulta kuulostat.
Meilläkään ei tullut, mutta tiedän, että nukkuu kaverinsa luona, kun en jaksanut lähteä 3 aikaan aamuyöstä hakemaan häntä. Taksi olisi maksanut yli 50 €, joten ymmärrän ettei viitsi maksaa. Minäkin olen monesti jäänyt kaverille yöksi, kun en ole raaskinut maksaa taksia enkä ole saanut kyytiä. Lisäksi yleensä olen edeltävänä iltana mennyt omalla autolla kaverin luo, joten parempi lähteä kaverilta suoraan omalla autolla kotiin saatikka lähteä vielä hakemaan autoa aamulla... Mutta me kyllä aina ilmoitamme, kun ei tulla kotiin yöksi. En ole ikinä epäillyt eikä tietääkseni miehenikään.
Tosi on, että jatkuva pommittaminen on riivaamista ja varmasti ärsyttää, mutta pitäisi silti ilmoittaa itsestään, ettei toisen tarvitse riivata.
Olethan sä kamala riivaaja ja kyttääjä. Jos mies lähtee baariin, niin anna olla. Hän on kotona sitten kun ovi kolahtaa.
Mäkin siirtyisin kaverin sihvalle, jos mies soittelisi ja vahtis. Tosin mä sanoisinkin sen suoraan.
Miehesi siis puolestaan on munaton valehteleva vässykkä.
Jättäisin valehtelevan paskan.
Vierailija kirjoitti:
Mun miehen tai mun ollessa viihteellä, kumpikaan ei ole soittanut toiselle kahdelta yöllä ja kiukkuisena vaatinut tulemaan kotiin.
Miksi sä teit niin? Oletko sä joku äiti, joka säätelee kotiin tulo ajat?
Miehen yöpyminen muualla oli ehdottomasti väärin, kun ei siitä ilmoittanut, mutta kyllä säkin aika kiukkuiselta pirttihirmulta kuulostat.
Jos miehestä ei kuulu mitään 8 tuntiin on kiva tietää, että on kunnossa. Ilmeisesti tämä on sitten väärin?
Ja voin sanoa, että olen kaukana pirttihirmusta. Meillä piti olla nyt aamupäivästä sovittua menoa, jonka suosiolla jätin pois, koska hän halusi lähteä viihteelle.
-AP
Onko tuo sinusta ok?