Kuinka iso leikkaus on poskiontelo kystän poisto?
Kommentit (8)
Mulla poistettiin kysta oheistoimintona poskiontelosta kun leikkauksen pääasiallinen syy oli nenän väliseinän suoristaminen. Samalla laajennettiin poskionteloon menevää käytävää samalta puolelta kun rassattiin rustoa väliseinästä. Tosi helppo operaatio, sain 2 viikon sairasloman enkä ollut oikeastaan ollenkaan kipeä missään vaiheessa. :) Joten sanoisin, että se pelkkä kystan poisto ei kyllä aiheuta mitään jälkioireita. Suurin riski lienee nukutus, mutta sitäkään en osaa itse pelätä. Oon niin herkkä nenästäni, että lääkäri totesi heti ettei mua kannata yrittää leikata puudutuksessa enkä pistänyt vastaan. Tsemppiä vaan, helppo homma.
Aiheuttaa tukkoisuutta ja muutenkin joku aukko ahas ontelossa sitä avarretaan samalla.
Eikö olisi riskittömämpää puudutuksessa? Eikö se ole tosi pieni juttu kun jollain laitteella imaisevat sen pois?
Vierailija kirjoitti:
En tiedä, mutta kerro miten meni. Mulla on ollut kysta poskiontelossa jo 20 vuotta, eikä ole tullut mieleen poistattaa sitä. Onko siitä jotain haittaa?
Kroonistunut tulehdus
En tiedä, mutta kerro miten meni. Mulla on ollut kysta poskiontelossa jo 20 vuotta, eikä ole tullut mieleen poistattaa sitä. Onko siitä jotain haittaa?