Lue keskustelun säännöt.
Kuinka tärkeää on, että istuu sen 15min ennen näitä verikokeita?
30.06.2008 |
Äsken luin, että mm. rauta-arvot voivat olla seistessä 10 % suuremmat kuin istuessa/maatessa. Tänään kävin verikokeissa, joissa otettiin seuraavat näytteet:
rauta, ferritiini, natrium-kalium, sokeri, B-12 -vitamiini, maksa-arvot, munuaisarvot, täydellinen verenkuva ja joitain muita.
Yleensä tk:ssa joutuukin odottamaan sen 15 min vähintään, mutta tänään ehdin juuuri pyllyni penkkiin laskea, kun tuli jo mun vuoronumeroni kohdalle. Voiko tuosta nyt olla jotain haittaa?
Rauta-arvot olisi tietysti hyvä saada oikein, koska olin lisäkokeissa juuri siksi, kun hemoglobiini oli huono ja samoin valkosolut alhaalla.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eikö kukaan tiedä? Mua jäi hirveesti vaivaamaan. Ja jos joku osaa sanoa, mistä syistä leukosyytit voivat olla alhaalla, niin kertokaa. :)