Ihastunut kaverimies ahdistaa
Olen yhdessä kaveri-/harrastusporukassa ja siellä on yksi mies joka on selkeästi kovin ihastunut. Itselläni ei ole missään tapauksessa mitään muita kuin kaverillisia tunteita tätä miestä kohtaan, joten tilanne ahdistaa jonkin verran.... Mies tuppautuu seuraan, tarjoaa joka asiaan apua/palveluksiaan (erittäin epäitsekkäästi, joten palveluksien vastaanottaminen tuntuisi lähinnä hyväksikäytöltä), tekee ns. tikusta asiaa, kyselee kuulumisia, ottaa yhteyttä. En haluaisi mitään draamaa harrastusporukan sisälle, joten olen vain yrittänyt ottaa hienovaraisesti etäisyyttä tähän mieheen. Mies olisi varmasti jollekkin hyvä mies, mutta koska minulla ei ole mitään tunteita häntä kohtaan tilanne ahdistaa/ällöttää.
Miten olette toimineet vastaavissa tilanteissa?
Kommentit (12)
Mikset puhu miehen kanssa suoraan? Kerrot mitä sä tunnet ja hän kertoo suoraan mitä sä tunnet
Jatkaisin normaalisti, mutta pitäisin väliä enkä ottaisi vastaan mitään palveluksia yms. ettei mies vahingossakaan alkaisi jälkeenpäin katkerana nillittämään miten "häntä johdettiin harhaan".
Parhaintahan olisi, että mies kysyisi suoraan sinua treffeille, sillä silloin kieltäytymisestä useimmat miehet ymmärtäväisivät ettet ole kiinnostunut.
Vierailija kirjoitti:
Miksi mies ei kelpaa? Oletko varattu?
En ole varattu, mutta mies ei vain ole tyyppiäni, enkä halua hänen kanssaan parisuhdetta. Kaverina ok.
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Päästät kerran pukille.
Ja älä pese römpsää viikkoon ennen aktianne ;-)
Valehtele tapailevasi jotakuta toista. Varsinkin jos mies ymmärtää sen hätävalheeksi, ymmärtää hän myös ettei teistä koskaan tule mitään
Halaa ja paina samalla puukko rintaan.
Kerro miehelle muun juttelun lomassa että sinulla on tärkeät treffit ensi viikonloppuna ja että sinua jännittää kun olet niin ihastunut siihen mieheen. Luulisi siitä tajuavan.
Vierailija kirjoitti:
Halaa ja paina samalla puukko rintaan.
Kyllä siinä nyt heittäydytään marttyyriksi.
Miksi mies ei kelpaa? Oletko varattu?