Kuinka kauan käyttää nettiä 100 Mt:llä?? Help!
Siis olen lähdössä viikon päästä espanjaan ja minulla on saunalahti prepaid. Saunalahden sivuilla luki että tiedonsiirto ulkomailla maksaa 0,066e/mt. Mitä tuo käytännössä tarkoittaa? 100Mt siis maksaa 6,6e mutta kuinka kauan sitö nettiä voi käyttää. Lähinnä siis whatsapissa,google maps ja Facebook. Auttakaa tyhmää!
Kommentit (3)
Riippuu mitä teet netissä?
Jos kirjoitat tekstimuotoisia e-maileja, eikä laitteesi synkronoi/päivitä mitään, pärjäät pitkään.
Jos katsot HD-filmejä ja lataat mailit puolentunnin välein, ei tuo datamäärä riitä mihinkään.
Omassa käytössäni menee noin 500Mt päivässä.
M40
100mt on nykyään ihan olematon määrä. Ihan tavalliset nettisivutkin ovat monesti paisuneet kymmeniin megoihin. Isoja kuvia jne. Sanotaanko näin, että en suosittele www käyttöä ollenkaan millään megatavutaksalla. Saattaa ottaa kovasti lompakon päälle jos siinä netissä on edes jotain nopeutta ja jaksaa käyttää. Watsappi nyt ei mitään vie ellet lähetä siellä videoita.. googlemapsista en osaa sanoa. Ja face nyt riippuu ihan mitä siellä teet. Kyllähän sielläkin on vaikka mitä rompetta.
Riippuu ihan siitä, mitä teet. Videot / kuvat vie paljon kaistaa, whatsapp ei juuri mitään jos et lähetä kuvia. Google imee melko paljon. Ei sitä ihan suoraan voi sanoa.