Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äitini ei ymmärrä

Vierailija
17.02.2006 |

Emme ole kastaneet lasta, koska emme halua häntä liittää mihinkään uskonnolliseen yhteisöön. Minä ja mieheni emme kummatkaan uskota Jumalaan.

Vanhempani ovat hyvin uskonnollisia ja käyvät jumalanpalveluksissa viikottain. Heille oli järkytys, kun kerroin itse eronneeni seurakunnasta, kuten myös se, ettemme lasta kastaneet.

Siltikin äitini tuputtaa kaikenlaista uskonnollista lastenkirjallisuutta lapsellemme, ja pyytelee häntä perhekirkkoihin ja pyhäkouluihin.

Miksei hän ei ymmärrä, ettei meitä kiinnosta? Vaikka on vihjaillut, ja suoraankin sanonut, siltikään viesti ei mene perille.

Mikä neuvoksi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta ymmärrän, että äitini usko on vahva. Uskon mukaan me emme pääse taivaaseen, ja toki hän haluaa meidätkin " pelastaa" .



En tiedä, miten sen saisin taottua hänelle, että en kaipaa hänen tuputustaan ja että se saa minut suhtautumaan entistä negatiivisemmin uskontoon.

Vierailija
2/3 |
17.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja se on uskovalle oikeasti vaikea pala.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole hänen asiansa yrittää saada teitä uskomaan samoin kuin hän.