Onko muita, jotka lapsen saatuaan joutuneet rahavaikeuksiin?
Me pärjättiin ennen loistavasti! Sitten tuli vauva ja elämä muuttui; vaikka rakastankin lastani yli kaiken, kaipaan välillä entistä elämää. Lähhinnä sitä, että tuli toimeen.
Itsekäs kun on, piti jäädä hoitovapaalle ja siinähän sitä tuli otettua kaikenlaista kulutusluottoa yms. Nyt raadetaan molemmat hulluna töissä ja mitään ei jää käteen, hyvä kun saa lapselle ruokaa. :(
Ne ketkä sanoo, ettei raha tee onneliseksi, haistakoot paskan!
Mitä iloa on lapsesta, jos elämä on yhtä kamalaa kituuttamista!?
Kommentit (9)
tädin, jos sieltä saa rahaa voida hoitaa 2,5-vuotiasta kotona.
Ap, tuskin kaipaa moralisointia. Kuinka isoista veloista teillä on nyt kyse? Voisitteko lieventää maksuohjelmaa?
jos ottaa kalliskorkoista kulutusluottoa tai maksaa kaiken osamaksulla.
Miksi olette tuossa tilanteessa, vaikka molemmat olette töissä? aljon kulutusluottoja? Kyllä töissä olevien pitäis edes joten kuten pärjätä.
Kysyn kaikella ystävyydellä.
Jos esimerkiksi tupakoitte sen voi lopettaa ym.
Ja kyllä kuolenkin pois, jonain päivänä.
Tämmöset fiilikset vaan sattuu olemaan tällä hetkellä.
Velkaa on ollut jo aiemminkin, tilanne vaan ryöstäytyi käsistä hoitovapaalla. Oma moka, tiedän kyllä. Tiedustelinkin vaan, onko muilla vastaavaa?
jos yhtään lohduttaa, niin nykyään pankit ostaa korkeakorkoisia kulutusluottoja ja sinä maksat sitten vaan yhtä, halvempi korkoista lainaa pankille..
Rahaa ei riitä oikein mihinkään. Alet ja mainokset eivät kosketa meitä, koska emme pysty ostamaan yhtään mitään - olipa ale tai normaali hinta.
Tsemppiä! Olet oikeassa, että raha helpottaisi elämää huomattavasti.
Kulutusluotot voi yhdistää yhdeksi lainaksi, jossa on halvempi korko kuin kulutusluotoissa. Käypäs pankissa puhumassa. Yhtä lainaa on sitten mukavampi maksella kuin useita kulutusluottoja ym.
Tsemppiä.
..mutta kyllä se lapsi korvaa kuitenkin kaiken sen menetetyn rahan..ihan tosi, meilläkään ei todellakaan ole aina edes tilillä rahaa, mutta onnellisia ollaan silti:)
Töitä keretään tekemään ja rikastumaan, sitten myöhemmin:)