Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten meille voi kuulua alakerran naapurin äänet niin hyvin?

Vierailija
14.02.2016 |

Olemme asuneet tässä asunnossa vuosikausia, kerros on ylin. Alakerrassa asui aiemmin nelihenkinen perhe, joista hädin tuskin tiesi ovatko kotona vai eivät, koska sieltä ei koskaan kuulunut mitään. Erehdyin luulemaan, että tässä talossa on poikkeuksellisen hyvä äänieristys, kunnes nuo ei-naapurit muuttivat pois ja tilalle muutti viisihenkinen perhe, jossa kouluikäiset lapset, isommat jo teinejä.

En tajua, miten ero voi olla näin valtava. Jatkuva askelten ja juoksentelua töminä, meillä seinät tärisevät siitä jyminän voimasta. Imuroinnista lähtee seiniä kolautteleva ja lattiaa raapivia möykkä, aivan kuin imuroisivat meidän kattoa. Suihkun äänet, joita ei kuulunut aiemmin koskaan, kuuluvat nyt aivan selvästi. Mistä tämmöinen voi johtua? Mattojen ja muiden tekstiilien täydellisestä puuttumisestako, kun mikään ei vaimenna kolinoita ym? Onko teillä itsellänne sattunut vastaavia kokemuksia?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoh, ja siis ex-naapurit, ei ei-naapurit...

ap

Vierailija
2/5 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eristykset ovat huonot. Tuo uusi perhe uskaltaa elää normaalisti. Elämisen äänet pitää kestää tai sitten muutatte muualle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

2, sanoinko etten "kestäisi"? Ihmettelin vaan, miten ero edelliseen voi olla niin suuri.

Ap

Vierailija
4/5 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmastointikanavat johtavat ääniä aika ansiokkaasti, samoin tietynlaiset talon rakenteet.

Mulla on vähän samantapainen kokemus. Minä tosin asun alapuolella. Aikaisempi pitkäaikainen asukas ei pitänyt kovaa meteliä. Oikeastaan kuulin vain, kun hän imuroi parkettilattia. Imurissa oli kovat pyörät, jotka pitivät ääntä. Minulta kuului kuulemma, kun pyykkikone linkosi suurimmalla teholla. Välillä asunnossa asui nainen, jonka lapsenlapsi oli usein hänen luonaan ja joskus se jatkuva juokseminen ja kolistelu otti päähän. Nyt asukkaina on pariskunta. Miehen ääntä en ole kuulut koskaan. Nainen on jostain Filippiineiltä tai Thaimaasta ja päivällä yksin kotona ollessa soittaa ja laulaa suurella volyymillä kotimaansa musiikkia, joka suomalaisen korvaan ei ole kovin viihdyttävää. Nyt on tosin rauhallista, sillä pari on talvilomalla vaimon kotipuolessa.

Vierailija
5/5 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erikoisin ääni mikä olen naapurista kuullut oli sellainen ihme jyrinä mitä seurasi kolina ja hihkuminen. Mietin että keilaako ne oikeasti siellä? Siitä on 20 vuotta ja asukit oli jostain välimeren/arabian suunnalta. Nuoria miehiä luultavasti opiskelijoita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi neljä