MINKÄ IKÄINEN LAPSI OSTOSKESKUKSEEN MUKAAN?
kuinka pienen lapsen kans ootte käyny ostoskeskuksissa ym. julkisissa paikoissa? Viikkoja vai kuukausia?
Kommentit (12)
Me käytiin ostoskeskuksessa 1-viikkoisena, mutta se oli kesällä. Nyt en kyllä uskaltaisi tämän ikäisen kanssa käydä missään, kun on kaikenlaisia tauteja on liikkeellä. Riippuu siis vuodenajasta.
sitten ku on eka rokoitus saatu...? Mut jokainen tehköön miten parhaaks näkee...
Neljän päivän ikäisenä oltiin virastokierroksella; nimen ilmoitus maistraattiin, passin anominen poliisiasemalta jne.
Tavallisilla kauppareissuilla ja kävelyillä kaupungin keskustassa vauva oli mukana heti siitä lähtien kun sairaalasta päästiin.
Ravintolassa illallisella vauva oli 6pv ikäisenä, hänhän oli päivän sankari! Kiitos tasokkaille suomalaisille savuttomille ja rauhallisille ruokaravintoloille. Vauvalle tehtiin nukkumapaikka viereemme ruokapöydällemme, ja hän nukkui lähes koko illallisen ajan.
Asumme ulkomailla ja palasimme tänne kolmen viikon ikäisen vauvan kanssa. Asumme 20 miljoonan ihmisen kaupungissa ja asuntomme on aivan keskustassa. Liikuimme täälläkin normaalisti ulkona heti tultuamme päivittäin.
Vauva on nyt 7kk ja hän on ollut ensimmäisessä nuha-kuumeessa viime viikolla. Eli ekat 6,5 kk ei mitään sairauksia.
Mutta vastaan, että 2 viikkoisesta käytiin ostoskeskuksissa ja missä vaan. Ei tullut silloin mieleenikään että pitäis rajoittaa..nyt jälkikäteen olen kuullut vasta sellaista juttua. Mutta, lapsi on ollut tosi terve. Ekan puolentoista vuoden aikana sairastettu kolme flunssaa ja yksi ripuli. Ei yhtään korvatulehdusta eikä mitään allergioita. Että ei nyt vauva ainakaan tauteja saanut kaupoista.
Jos on ollut kauppaan meno niin sit mennään jne. Me ollaan isommat oltu koko talvi jossain taudissa ja *kop, kop, koputtaa puuta, vauva on ollut koko 3 kk:tta terve. Ja on pulloruokinnalla että ei saa nyt niitä vasta-aineita.
Kun ei oo järkevää hautautua kotiin kun isot siskot kyllä tuovat taudit ihan että niitä mistään tarttees hakea (viimeiset 2 viikkoo oksutauti perheessä).
Toki kädet pestään aina kun tullaan kotiin, kosketaan vauvaa jne.
ja hän oli 6pv ikäinen kun menimme citimarkettiin. ja vähän reilu viikon ikäisenä menimme isoon ostoskeskukseen. Talvi vauvan kanssa en uskaltaisi ehkä niin pikkuisen kanssa lähteä liikenteeseen.
Noin 3 viikkoisena marraskuun alusta syntynyt poikamme oli mukana marketissakin. Kohta sen jälkeen alettiin varottelemaan pikkulapsille vaarallisesta viruksesta. Mutta käytiin silti reilu kuukauden ikäisenä pari kertaa kunnon jouluostoksillakin. Ei ois ehkä kantsinut, mutta jotenkin oli vaan tarve lähtee yhessö pois 4 seinän sisältä. Kyläilemässäkin käytiin ekaa kertaa 2 viikon iässä. Jos malttia ois, niin lapselle vois olla parasta olla jopa 3 kk lähinnä kotosalla. Mutta vanha nyrkkisääntö on minusta ollu 3 vko.
vietiin suurkaupungiss joka paikkaan. Eipä ole vielä 5 kuukauden ikään mennessä mitään sairastanut.
Ja meidän poika on kohta jo 4kk. Syynä hysterisointini rs -virusta kohtaan. Kun pelkoni tammikuun loppupuolella siitä kamalasta taudista loppui, sairasti muu perhe monta viikkoa koko ajan jotain. Meillä poika kävi paikallisessa pienessä ruokamarketissa ensimmäisen kerran toissapäivänä, siis reilun 3,5kk:n iässä.
Jos vauvani syntyisi nyt, voisin viedäkkin jo kuukauden iässä, mutta lokakuun lopussa syntynyttä en todellakaan ole uskaltanut viedä.
T: vaimo75, neljän lapsen tautikammoinen äiti=)
ettei kastamatonta lasta saa viedä pois kotoa. Ja soveltaen ei ainakaan ostoskeskuksiin. Meillä tytöt 3v ja toinen 11kk eikä siltikään viedä mihinkään ostoskeskuksiin ihan turhanpäin, pakko kauppareissut tietty mut mitä sitä muuten turhaan tauteja kotiin kantamaan !!?? Ja ihan vauvasta kun kyse niin miksi ihmeessä pitää kantaa mukanaan tautipesäkkeisiin ???
ja pari viikkoisesta asti on kaikkialla mukana kulkenut. Neuvolan terkkari sanoi meille että kesäaikaan kun ei ole influenssoja yms. niin paljon liikkeellä, niin voi lähteä aiemmin, ja ulkoilmakin on tietty kesällä vauvalle suotuisampi. Talvella syntyneen kanssa olisin varmaan odottanut vähän pidempään.
kun käytiin pyörähtämässä keskustassa ja näin jälkeenpäin ajateltuna se oli hieman liian aikaisin... Kuukauden iässä sitten käytiin jo " missä vaan" .