varhaiskasvattajat, miksi annatte ristiriitaista kuvaa?
Päivähoidon henkilökunta kehuu kuinka kivaa lapsella on hoidossa joka päivä. Saatte kaiken kuulostamaan super kivalta vaikka esim. Askartelussa lapsi ei saisi tehdä itse mitään. Kuitenkin puhuvat vanhempien seläntakana ja ihmettelevät miksi lapsia tuodaan hoitoon vaikka vanhempi kotona.
Ensin siis annatte ymmärtää että päivähoito on lapsen edunmukaista ja sitten kuitenkin olette oikeasti sitä mieltä että lasten on paras kotona. Kyllähän me kaikki tiedetään että oikeasti pieni ei kaipaa kavereita, ei aamupiiriä eikä odottelua vaan vuorovaikutusta ja rakastavaa vanhempaa.
Onko kyse siitä että koette sen olevan teidän vikanne jos lapsen olisi oikeasti parempi kotona? Onko se vähän kuin kokki haukkuisi asiakkaalle ruokansa tai kampaaja sanoisi että ei tästä hiirenhännästä saa kaunista mitenkään?
Ärsyttää tämä jatkuva vanhempien seläntakana mollaaminen kun haettaessa niin leveän hymynne kanssa kerrotte kuinka kivaa taas on ollut vaikka totuus on jotain muuta.
T. Varhaiskasvattaja itsekkin