raskausajan diabetes
Hei! Onko täällä äitejä joilla on sokeriarvot koholla? itse kävin sokerirasituskokeessa 31.12.15 0h:5.5,1h:12.5 ja 2h:11.0 Nyt sain eilen vasta mitarin ja tänään aloitin,ennen aamupalaa oli 4.7 ja 1h jälkeen näytti 9.1 tein uudestaan ja oli 8.0 kumpi on siis uskottavampi tulos? miten olette saaneet arvot pysymään alle rajan?Neuvoja kaipailisin :)
Kommentit (14)
Enpä ole suklaata mussuttanut että anteeksi vaan!!! Taitaa sulla olla huono päivä
Mulla todettiin just ennen joulua ja nyt sain mittarin pari päivää sitten. Mun arvot siinä rasituksessa oli muuten hyvät mutta paasto 5,4 kun raja olis ollut 5,3.
Nyt oon kahtena aamuna mitannut ja molempina ennen aamupalaa 4,7 ja tunnin päästä 6,4 ja 6,2. Oon syönyt aamupalaksi 2 weetabixia ja niissä tietty maitoa ja 1dl mustikoita. Ei ehkä paras aamiainen mutta ainakin arvot pysyi hyvinä. Hoitaja suositteli aamulla täysjyväleipää tai puuroa, ajattelin huomenna kokeilla miten vaikuttaa sokereihin.
oho vähän liian korkea tuo aamupalan jälkeen.tarkoittaa luultavasti sitä, että syöt liikaa nopeita hiilareita.
t:1 tyyppi
Millä viikoilla muuten olet ap? Mulla 32+, eipä onneksi tarvitse kovin kauaa mittailla verrattuna jos olis heti alkuun todettu. T.3
mulla on viikkoja 18+4 Nyt on aamuisin ollu arvot vaan ylhäällä. Tänä aamuna oli paasto 4.7 ja tunti aamupalan jälkee 8.2 :( söin neljänviljanpuuroa sokerittomalla mustikkakeitolla,ruisleipä jossa oli kalkkunaleike ja tuorekurkkua ,lasi laktoositonta maitoa ja lopuks kahvia...pitäsköhän mun jotain jättää pois? ohjeis luki et jos aamupalan jälkee on arvot koholla kannattaa mennä vaikka kävelylle tai tosiaan syödä vähemmän :D mut sit vähän ajan pääst on nälkä :D enkä siis todellakaan ole suklaata mussuttanu,kaikki makeat jäi heti pois ja vaalea leipä kun ain ton diagnoosin
kannattaako siis mennä kävelylle heti aamupalan jälkeen?
Liikuntaa ja ruuat erissä.. Ja sitten insuliini käyttöön..
Mitata pitää usein ja ruokaa miettiä, ettei siinä ole kovin nopeasti imeytyvää..eli kuituja, kuituja..
Insuliini ei ole vaikea juttu, mutta muistettava.
Puuro kannattaa tehdä leseistä, ei hiutaleista. Ainakin mulla kauraleseistä valmistettu puuro nostaa sokeriarvoja vähemmän. Olen korvannut perunan/pastan/riisin kasviksilla, esim. kesäkurpitsalla. Leipien hiilari- ja kuitumääriä kannattaa myös vertailla. Herkkuja on tullut syötyä ihan liikaa joulusta saakka, mutta arvot pysyneet kuitenkin hyvinä. Vähintään 30 min reipas kävelylenkki tuntuu pitävän arvot oikeina.
Aluksi haluan sanoa että onneksi olkoon sinulla on oiva tilaisuus kurkistaa 2.tyypin diabeetikon elämään ja tehdä valintoja ja oppia uutta tulevaisuuttasi ajatellen. Tiedän itse entisenä raskausdiabeetikkona kuinka musertava tuo tieto voi aluksi olla, mutta toivottavasti koet tämän yhtä positiivisena asiana kuin minä näin jälkikäteen. Sukurasite raskausdibeetekseen oli suuri ja normaalipainoisena ihmisenä minä sen sain. Olin kyllä kieltämättä melko perso makean perään 😀
Tulet oppimaan hurjasti eri elintarvikkeiden sokerimääristä ja siitä miten myös ilman turhaa sokeria voi elää. Kaikki hiilarit muuttuvat sokeriksi ja kohta päässäsi on kattava taulukko eri ruokien hiilarimäärästä. Opit hurjan määrän uusia reseptejä pienillä hiilarimäärillä ja mikä parasta kun otat ruokavalion käyttöösi jo nyt sinun tuskin tarvitsee murehtia jäljelle jääviä raskauskilojakaan.
Kokeile lisätä aamiaiseen proteiineja ja kasviksia leivän ja maidon tilalle. Esim. Puuro, sokeriton mehukeitto, kananmuna, kasviksia ja kalkkunaleikettä on aamupalalla ihan hyvä. Useinhan ne sokerit pomppaa eniten aamulla. Ja se liikunta on vaan niin toimiva keino madaltaa verensokerin nousua, pienikin kävely tekee jo ihmeitä.
Tsemppiä ja voimia loppuraskauteen. Kyllä sä tästä selviät ja mikä ihaninta palkintona odottaa ihana vauva!
Aamiainen kannattaa jakaa 2 osaan hiilihydraattien osalta. Lisää pehmeää rasvaa ja vihanneksia. Synnytyksen jälkeen painonhallintaa. GDM:n sairastaneilla on 50-80% riski saada myöhemmin DM2, eli mikään kevyesti otettava asia tämä ei ole.
T: äitiysneuvolan terveydenhoitaja
kiitos paljon vinkeistä :) minulla on vaan se ongelma etten voi syödä kasviksia oksentamatta :( niihin on jäänyt elinikäinen kammo koulu ajoilta :( Olen ihan pyörällä päästäni näiden hiilareiden ja sokereiden määristä :/ ainut on tuo tuorekurkku mikä menee alas... no eiköhän nää joskus opi mutta välillä olo on masentava
sarali kirjoitti:
kiitos paljon vinkeistä :) minulla on vaan se ongelma etten voi syödä kasviksia oksentamatta :( niihin on jäänyt elinikäinen kammo koulu ajoilta :( Olen ihan pyörällä päästäni näiden hiilareiden ja sokereiden määristä :/ ainut on tuo tuorekurkku mikä menee alas... no eiköhän nää joskus opi mutta välillä olo on masentava
Mikäs onkaan äidin ikä? Et vaikuta kovin aikuiselta. Lapselle kun pitää syöttää muitakin vihanneksia kuin kurkkua.
T: se terveydenhoitaja
kuule ikää löytyy jo ikävä kyllä 38.v että jos en ole aikuinen ni kakara sitten :D kuule kyllä se lapsi tulee symään muutakin kuin kurkkua älä huoli mutta minä en niitä syö!
Lopeta jo se suklaan mussuttaminen! Ei se lapsi ole mikään tekosyy lihota!