kommentoi päivän ruokani
Kaurapuuro, marjat, vesi
Kaalilaatikkoa, 1 peruna , raaste, piimä
2ruisleipää 2 riisikakkua
2 tortillaa ( kanaa, guacamolea, juusto, vihannekset)
Mandariini
Paino 62 pituus 162
Syönkö liikaa?
Kommentit (19)
En ole perehtynyt kalorien laskemiseen. Haluaisin pudottaa painoa. Ehkä sitte pitäisi alkaa laskea.
Painoni junnaa paikallaan. Ainakin viisi kiloa pitäisi saada pois.
Paha sanoa, kun en tiedä annostesi kokoja ja sitä mitä olet syönyt muina päivinä. Myös liikunnan määrä vaikuttaa.
Ok. Joo pitäisi varmaan oikeasti ottaa tosissaan projektiksi tarkkailla annoksia ja muuta syömistä. Aika normi ruokailupv tämä. Kiitos asiallisista vastauksista.
Vierailija kirjoitti:
Syönkö liikaa?
No sehän riippuu siitä, kuinka paljon noita kutakin syöt.
Aamiaisesta puuttuu proteiini kokonaan.
Miks syöt perunaa kaalilaatikon kanssa?
Itse olisin jättänyt perunan ja ruisleivät pois. Riisikakuille sen sijaan laittanut kunnon päälliset, juustoa, leikkelettä/keitettyä munaa ja jotain kasvista .
Niin juu ja puuroon laittaisin vähän raejuustoa. Ja sitten liikunnan määrä vaikuttaisi mulla annoskokoihin.
Työpaikan ruokalassa oli tarjolla kyseisiä ruokia...
Kiitos vinkeistä. Näilläkin pääsen alkuun. Netti on pullollaan ohjeita, tiedän. Koen tämänkin jo vertaistukena.
söisit enemmän kasviksia, hyviä rasvoja ja proteiinia (esim. pähkinät). kalorit ok jos et ole nälkäinen etkä liho.
Missä proteiinit? Syöt hiilaria hiilarin kanssa. Enemmän kasviksia.
Hiilareiden määrä on varmaankin suuri. Syön liian paljon leipää.
Vierailija kirjoitti:
Työpaikan ruokalassa oli tarjolla kyseisiä ruokia...
Jos työpaikan ruokalassa on kaalilaatikon kanssa tarjolla perunoita, ei kai se tarkoita, että sinullakin on velvollisuus syödä peruna? Se on ihan turha lisäke tuossa.
Mikä se kaksi leipää ja kaksi riisikakkua on, joku välipalako? Ihanko kuiviltaan vetelit?
Jätä nyt tommoset riisikakut pois. Ihan kun jotain pahvia pureskelisi. Syö vaikka joku hedelmä tilalla. Ja tosiaan, miksi perunaa kaalilaatikon kanssa?
en tiedä laske kalorit