Kotiloma
Olen niin huono lomailemaan kotona, ja täällä nyt taas ollaan. Mitä te muut kotilomailevat puuhailette? en ole erityisen innokas ulkoilija, enkä viihdy myöskään missään uimahalleissa tai kylpylöissä. Muuten kyllä olen aika avoin kaikelle.
Ja tulipas oikein huono omatunto, olen monta viikkoa odottanut ettei tarvitse mennä töihin ja nyt sitten jo valittelen tylsyyttä.
Kommentit (5)
Kyllä isä osaa ohjelman jakso tuli tuosta kotilomasta mieleen.
Kotilomaillessa ei tarvi välttämättä käydä koko ajan jossain. Jotkut käy kun lomalla on aikaa käydä. Kotona voit ihan rauhassa vaan rentoutua ja ihan vaan chillata ja tehdä asioita ihan kaikessa rauhassa. Ei tarvi mitään minuuttiaikataulua. Jotkut asiat voi siirtää eikä tarvi tehdä kun on kuitenkin lomalla ja ne voi tehdä myöhemmin. Jos on jotain asioita mitä ei aiemmin ehtinyt tehdä niin ne voi tehdä kun lomalla on aikaa ne tehdä.
Sitten täytyy tähän sanoa se että jos on vain jossain paikassa jostain syystä käymässä ja siellä pitää jostain syystä ilmoittaa että lähtee kotiin niin silloin se ei todellakaan mikään kotiloma kun ei edes asu koko paikassa eikä postikaan siihen paikkaan vaan sinne jossa asuu johon on siellä paikasta lähdössä.
En tiedä mikä sua kiinnostaa, ei ilmeisesti mikään, mutta:
Lue kirjoja/kuuntele kirjoja.
Tilaa palju + ruokaa kotiin.
Grillaa
Katso elokuvia/sarjoja
Kirjoita/piirrä
Kuvaa kasveja/kukkia.
Kutsu ystäviä naapureita kahville/syömään
Mistä oikein haaveilit ollessasi töissä?
Neulo sukkia, villapuseroita
Kuuntele musiikkia vaikka vanhoilta ajoilta, löytyy youtubesta, löytyy dokumentteja aiheesta kuin aiheesta, yleareena.
Kännykkään ja tietokoneeseen saa erilaisia pelejä.
Käy vaikka kotipaikkasi nähtävyyksiä katsomassa, ne usein jäävät käymättä ainakin itselläni.
Paikallinen taidenäyttely, kävelyreitti joen/järven rannalla, mitä ikinä kotiseudullasi löytyy.
Nukun pitkään, loikoilen sängyssä lukemassa, katson jonkun sarjamaratonin, teen sellaista ruokaa mihin arkena ei ole aikaa. Ei siis mitään kovin ihmeellistä. Lähinnä nautin siitä, ettei ole kiire mihinkään.