Millainen kapalo olisi hyvä?
Kun nettikauppoja katselee niin jokaisessa myydään sitä " parasta ja ainoaa oikeaa" kapaloa...Osaatteko antaa vinkkejä mitkä valmiskapalot tai vastaavat ovat olleet hyviä ja toimivia vastasyntyneelle?
Kommentit (3)
me ollaan oltu tyytyväisiä Swadlleme -merkkiseen kapaloon.. kokoja löytyy aina keskoskoosta 10kg painoiselle lapselle saakka. Löysimme kapalot sannas.fi verkkokaupasta
Meillä oli käytössä toisella lapsella ihan tavallinen ohut flanellikangas ja se toimi hyvin, vauva nukkui siinä monta kuukautta aina öisin. Nyt toiselle vauvalle ostin uniliinan ja se on myös hyvä, nopeampi laittaa kuin tavallinen kapalokangas ja sen saa napakasti paikoilleen vaikkei olisi niin kokemusta kapaloinnista. www.uniliina.com sivuilla on lisää tietoa siitä.
Ostin kapalomme paikasta, josta löytyi muitakin meille kaivattuja tuotteita, eli kuvioharsoja ja baby wräppi. Niin yksinkertaista :) Kapalo kuin kapalo, ei niissä ole yhtä ainoata parasta tai hyvää, niin kuin ei missään muussakaan lastentarvikkeessa. Ja hyvin se vauva pysyy lakanakapalossakin hengissä, vaikka lakana ei olekaan mikään baby & mom golden jubilee award winner :)