Tokmanni myy "syystähteä" =joulutähti!?!
Myydäänkö kohta myös syyskuusia että saadaan joulusesonki yhä vain pidemmäksi?
Kommentit (6)
Syystähdet, mitä itse olen nähnyt on vähän erivärisiä kuin joulutähdet. Kauniita ne minusta on, vaikka yhdistetäänkin jouluun. Kukka se vain on. Ei se joulua tuo.
Syystähdethän on sellaisia vaaleamman punaisia, olen nähnyt niitä kukkakaupoissakin. Onhan esim. kaktuksistakin eri lajikkeita, on joulukaktus, pääsiäiskaktus, syyskaktus jne.
Joulutähtiähän on ollut eri värisiä lajikkeita vuosikymmeniä, nyt niitä vasta on alettu myymään syystähtinä. Ja Tokmannin mainosolehtisessä oli mm. valkoisia "syystähtiä", ihan perinteinn joulutähden väri. Tuo on ihan pelkkä kaupalliseen tarkoitukseen muokattu nimitys. Kasvin laji on edelleen sama eli joulutähti, väristä riippumatta. Em. kirjoittajan kaktusesimerkki ei oikein sovellu tähän koska ne kaktukset on ihan eri lajeja keskenään.
nerokasta!