Mitä ruokajuomaksi pienille lapsille?
Onko maitoa " pakko" antaa, vai voisiko sen korvata jollain muulla?
Voiko pieni lapsi olla juomatta kokonaan maitoa vai onko siitä jotain haittaa?
Kommentit (16)
pelkään että maidon litkiminen aiheuttaa korvatulehduksia,nyt on oma tutkimus käynnissä....
lehmänmaidolle! Ajattelin vettä, kaura-tai soijamaitoa, piimää....
Ap
Maitoa juo ainoastaan tuoreen pullan kanssa :)
mutta kyllähän maito on paras juoma.
Minä itse en ole juonut koskaan maitoa, ja olen syntynyt v.-73. Olen säästynyt korvatulehduksilta. Äitini syötti jugurttia, piimää, juustoa ym. ja join ruuan kanssa vettä.
Maitoa en juonut omasta tahdostani (oksensin maidon aina pois) ja äitini oli siitä huolissaan.
Ravitsemisterapeutti sanoi ettei lehmänmaito ole tarkoitettu ihmisen ravinnoksi, eli ihmisen terveys ei ole siitä mitenkään riippuvainen. Toki voi juoda kohtuudella mutta liika maidon litkiminen ei ole hyväksi.
Saman verran on kalsiumia ja jopa d-vitamiiniakin on lisätty molempiin?
Kaikkiko ovat sitä mieltä että pikkulasten on JUOTAVA maitoa? Osaatteko perustella että MIKSI, muutenkin kuin sen kalsiumin takia (kun senhän saa muualtakin...) ???????
Minä vuonna-70 syntynyt join lapsena aivan sikana maitoa, silti ei ollut yhtään korvatulehdusta....
Mutta kyllä siinä ihan oikeasti on vinhan perä, että maidon pois jättäminen voi auttaa korvatulehduksiin!!!
Oma lapseni juo ruokajuomana lasin maitoa. Sen jälkeen vettä.
ruuan kanssa lasillinen maitoa, mutta janojuomaksi vettä?
Siinäkö ette näe mitään väärää?
omatkin lapseni maitoa juovat ja pari tulehdusta vanhimmilla lapsilla on ollut ja kuopukselle 4 v ei yhtään...
Mutta tietenkään maitoa ei ole välttämätöntä mikäli tarvittavan kalsiumin saa muusta ravinnosta.
Janojuomana lapset juo vettä tai joskus kyllä laihaa mehuakin. Maitoa ei juoda.
vai onko maito parempaa janoon kuin mehu/limsa? kumpikin aiheuttaa ainakin happohyökkäyksen kun taas vesi ei....
oli kyllä suoraan sanoen riippuvainen maidosta. Korvatulehduksia oli kymmeniä! Maidon juonnin vähentäminen oli tosi rankka projekti.
Kuopus ei juo maitoa ollenkaan, eikä vielä tähän mennessä ole ollut korvissa mitään *koputtaa puuta* (Esikoinen nyt 10v ja kuopus 3v.)
Janoon meillä juodaan vettä, ruuan kanssa gefilus-piimää. Esikoinen kyllä juo koulussa maitoa.
Ei tietenkään maitoa tarvi antaa.